Wydarzenia 2014/2015

Pożegnanie lata

24 września w naszej szkole odbyło się ognisko. To już tradycja, że społeczność szkolna żegna ostanie słoneczne i ciepłe dni lata ognikiem, którego hasłem przewodnim było „Pożegnanie lata”.

Pogoda dopisała było przyjemnie, choć wiał silny wiatr. Na przygotowanym już ognisku, uczniowie, rodzice oraz nauczyciele upiekli kiełbaski, które po wyczerpującym Turnieju Rodzinnym bardzo wszystkim smakowały. Następnie odbyły się konkursy muzyczno-ruchowe przy akompaniamencie znanych biesiadnych piosenek. Na pożegnanie ostała zaśpiewana piosenka “Ogniska już dogasa blask”.

Przy zabawie, rozmowach czas mijał szybko. Wszystkim bardzo podobała się taka forma integracji i chcieliby zostać dłużej, jednak trzeba było się zbierać do powrotu do domów.

AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2014” „ Turysto szanuj środowisko!”

19. września 2014 roku włączyliśmy się w międzynarodową akcję „Sprzątanie Świata”. Punktualnie o godzinie 10.50 zebraliśmy się na sali gimnastycznej aby przypomnieć sobie najważniejsze pojęcia związane z Ochroną Środowiska oraz teoretycznie przygotować się do walki z wrogiem, jakim są śmieci. Następnie uzbrojeni w jednorazowe rękawice i worki foliowe wyruszyliśmy na coroczną walkę z ogromem śmieci zalegających w pobliżu naszej szkoły.

Wśród uczestników walki – uczniów i nauczycieli naszej szkoły nie zaobserwowano objawów strachu. Co więcej od samego początku na wszystkich twarzach można było zauważyć wyraz zadowolenia i pewności siebie. Uczestnicy akcji wykazali się niezwykłym zaangażowaniem i pracowitością, czego potwierdzeniem był dochodzący z oddali szelest napełnianych w bardzo szybkim tempie worków na śmieci. Ilość napełnionych worków świadczy o tym, że po raz kolejny udało nam się wygrać tę walkę. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że zwycięstwo to nie jest ostateczne, dopóki ludzie nie zrozumieją, jak ważnym jest dbanie o czystość najbliższego otoczenia i jakie mogą być tego skutki w przyszłości.

Chcielibyśmy również podziękować Wydziałowi Infrastruktury Miejskiej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Kamiennej Górze za przekazanie jednorazowych rękawic, worków na zbiórkę śmieci oraz podstawienie w wyznaczone miejsce kontenera na odpady.

XII RAJD „ GÓRY NIEPEŁNOSPRAWNYM”

19 września wyruszyliśmy na rajd do Wojcieszowa szlakami pięknych Gór Kaczawskich. W tym roku było to szczególne wydarzenie, ponieważ SOSW w Wojcieszowie świętował trzydziestolecie swojego istnienia. Było wielu zaszczytnych gości oraz ekipy z Miłkowa, Wałbrzycha, Złotoryi, Lwówka Śląskiego, Zduńskiej Woli i my: super ekipa z Kamiennej Góry wraz z panią Andżeliką, panią Magdą, i panią Dyrektor.

Po części oficjalnej wszyscy poczęstowani zostali przepysznym, czekoladowym tortem. No
i wyruszyliśmy na trasę. Naprawdę nie było łatwo. Pani Ania przygotowała dla nas dosyć męczącą trasę, w czasie której głowiliśmy się nad rozwiązywaniem konkursów związanych
z ochroną środowiska. Zbieraliśmy również śmieci pozostawione na szlakach przez „ pseudo turystów” – oj nieładnie tak zanieczyszczać przyrodę. Przecież przyjemniej wędruje się czystymi, pięknymi szlakami! Po powrocie czekało na nas ognisko, piekliśmy kiełbaski. Jeździliśmy też na gokartach – ale była jazda i to po torze sprawnościowym. Później była dyskoteka i kąpiel. O 22.00 w Ośrodku zapanowała cisza. Zmęczeni ale zadowoleni spaliśmy jak susły.

Po śniadaniu uczestniczyliśmy w konkursie plastycznym. Na zakończenie pogratulowano nam kondycji, otrzymaliśmy puchary i drobne upominki. Niestety trzeba było wracać do domu! Do zobaczenia za rok!!!

Przegląd Teatrów Amatorskich

Znowu nagrodzili nas gromkimi brawami!

10 października br. po raz kolejny wzięliśmy udział w Przeglądzie Teatrów Amatorskich Osób Niepełnosprawnych organizowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Szarocinie oraz Centrum Kultury w Kamiennej Górze.

Od samego początku braliśmy aktywny udział w tworzeniu scenariusza przedstawienia, kreowaniu swoich ról oraz wykonaniu rekwizytów czy doborze ścieżki dźwiękowej. Przez dwa tygodnie prób ćwiczyliśmy nie tylko swoje kwestie, ale również doskonaliliśmy grę ciałem, mimiką oraz gestem, a później zaprezentowaliśmy swoje umiejętności aktorskie bardzo licznej publiczności. Pokazaliśmy im, jak wygląda życie w niejednej szkole – troszkę z przymrużeniem oka. Nasze starania zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnym razem zaskoczymy was jeszcze bardziej!

Spotkanie z Filharmonią

To już ostatni raz!

Dziś, 15 października 2014 r., miało miejsce kolejne spotkanie z muzykami z Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry. Tym razem nasi goście zabrali nas w muzyczną krainę „Tylko dla odważnych”.

Artyści pokazali nam jak za pomocą muzyki można wyczarować nastrój strachu, przerażenia i grozy w bajkach i spektaklach muzycznych. Niestety było to ostatnie nasze spotkanie z cyklu „W muzycznym świecie tak dobrze mi”.

Wodne zmagania

W czwartek 27.11.2014 r. na Krytej Pływalni w Kamiennej Górze odbyły się II Otwarte Zawody Pływackie dla Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Wodne Zmagania”. Organizatorami zawodów są: Zespół Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze, MOS Kamienna Góra i MCKF Kamienna Góra. W organizację zawodów włączyło się Starostwo Powiatowe w Kamiennej Górze oraz Urząd Miasta Kamienna Góra a pomagali nam wolontariusze z Zespołu Szkół w Kamiennej Górze.

Zawody rozpoczęły się od pokazu ratowniczego w wykonaniu kamiennogórskiej grupy ratowniczej WOPR.

Do rywalizacji przystąpiło ponad 60 pływaków, z Materska Skola Zakladni Skola a Prakticka skola z Trutnowa, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Wojcieszowa,
z Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 10 i Gimnazjum Specjalnego Nr 10
z Wałbrzycha, z Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych
z Lwówka Śląskiego, z DPS-u Szarocin, z Powiatowego Ośrodka Wsparcia Środowiskowy Dom Samopomocy Kamienna Góra, z Zespołu Szkół Publicznych w Krzeszowie, no i oczywiście nie zabrakło gospodarzy, czyli NAS – uczniów Zespołu Szkół Specjalnych
w Kamiennej Górze.

Pływacy rywalizowali ze sobą w konkurencjach indywidualnych na dystansach: 25 m oraz 50 m w stylu dowolnym, klasycznym i grzbietowym. Odbyły się również konkurencje w stylu dowolnym przy pomocy sprzętu pneumatycznego na dystansie 25 m oraz w chodzie po dnie. Całą rywalizację zakończyła sztafeta 4×25 m stylem dowolnym.

Konkurs plastyczny pt: „Symbole patriotyczne narodu polskiego od Mieszka I do czasów III Rzeczypospolitej”

W miesiącu październiku w Zespole Szkół Specjalnych odbywał się konkurs plastyczny pt: „Symbole patriotyczne narodu polskiego od Mieszka I do czasów III Rzeczypospolitej” Przystąpili do niego uczniowie klas gimnazjalnych oraz szkoły podstawowej.

Rozstrzygnięcie konkursu na etapie szkolnym miało miejsc27.10.2014r. Komisja konkursowa w składzie: Aleksandra Burczyńska,. Anna Jabłońska oraz Katarzyna Adamczyk miała trudny orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie wykonane prace były ciekawe i na temat. Po burzliwych naradach ostatecznie pierwsze miejsce zajął Sebastian Tomasiak, drugie Dżowani Mirga a trzecie Konrad Dziedzic. Brawo, brawo chłopcy!!!! Dziękujemy.

Jasełka

Boże Narodzenie to wspaniały czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły to też jedna wielka rodzina. Dlatego co roku spotykamy się razem przy wspólnej wigilii. O godzinie 12.30 na sali gimnastycznej nasi młodzi aktorzy zaprezentowali tradycyjne Jasełka. W pięknych strojach, z wielkim przejęciem i zaangażowaniem mali artyści odegrali swoje role. Obok Maryi i Józefa nie zabrakło pięknych aniołków, spieszących do szopy pastuszków i królów.

Po Jasełkach pani dyrektor Wioletta Gogolewska przekazała uczestnikom spotkania życzenia świąteczne. Wszyscy obecni złożyli sobie życzenia i przełamali się opłatkiem. Tradycyjnie po opłatku wszyscy zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy i delektowaliśmy się potrawami przygotowanymi przez naszych uczniów i nauczycieli.

Po wspólnym kolędowaniu, świątecznych życzeniach, wyśmienitym posiłku i spędzonych radosnych chwilach na naszych podopiecznych czekały słodkie prezenty świąteczne. Rozeszliśmy się w doskonałych nastrojach, udając się na przerwę świąteczną, aby wrócić w nowym roku 2015 w pełni sił i z nową energią do pracy i nauki.

Świąteczne kolędowanie w Czechach

W dniu 17.12.2014r. byliśmy z wizytą u naszych przyjaciół w Trutnowie. Nasi koledzy przygotowali dla nas koncert czeskich kolęd i pastorałek przy akompaniamencie pianina.

My również zaprezentowaliśmy polską kolędę „Przybieżeli do Betlejem”. Nasze spotkanie osłodzone było pysznymi świątecznymi ciasteczkami. Jak zwykle wspólne przebywanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze!

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Po raz kolejny wystąpiliśmy przed szeroką publicznością. Dziś czarowaliśmy świat wokół nas tak, by na wszystkich twarzach pojawił się uśmiech. I udało się. Spektakl pt. Cztery pory roku malowane słowem, ruchem i dźwiękiem jest podsumowaniem trwających niespełna rok warsztatów z muzykami i muzykoterapeutami, którzy pokazywali nam, że muzyka jest wszędzie.

Nauczyli nas jak ją odszukać, jak ją z siebie wydobyć, jak na nas działa, ale również jak „zarażać” nią innych. Spotkania te odbywały się w ramach projektu
W muzycznym świecie tak dobrze mi współfinansowanego ze środków Banku Zachodniego Bank Dziecięcych Uśmiechów. Mamy też nadzieję, że muzyka w naszych sercach nigdy nie przestanie grać.

XI Przegląd Piosenki Turystycznej i Skeczy w Wojcieszowie 2014r.

W dniu 19.11.2014r. wzięliśmy udział w XI Przeglądzie Piosenki Turystycznej i Skeczy w Wojcieszowie. Nasz szkolny zespół „Rozśpiewane Włóczykije” zaprezentował szerokiej publiczności dwie piosenki turystyczne pt. „Jak dobrze nam…” oraz „Kiedy w piątek…”.

Był to kolejny nasz występ na scenie wojcieszowskiego Domu Kultury i jak co roku zostaliśmy tam bardzo gorąco przyjęci. Ten dzień był dla nas nie tylko możliwością zaprezentowania naszych muzycznych talentów, ale mogliśmy spotkać się z przyjaciółmi oraz mieliśmy możliwość podziwiania artystycznych umiejętności osób pełnosprawnych
i niepełnosprawnych. Po raz kolejny czas spędzony w Wojcieszowie wypełniony był kolorami, muzyką, radością i niesamowitą przyjazną atmosferą. Docenienie przez jurry naszych umiejętności i radości ze wspólnego śpiewania na pewno jest dla nas zachętą do wzięcia udziału w przeglądzie piosenki w przyszłym roku!!!!

Dzień Edukacji Narodowej

Jak co roku w październiku obchodziliśmy święto nauczycieli i innych pracowników szkoły. Z tej okazji przygotowaliśmy krótkie przedstawienie. Wystąpiliśmy w śmiesznych scenkach ukazujących życie szkoły z perspektywy uczniów.

Po przedstawieniu dla odmiany to my wezwaliśmy naszych nauczycieli do odpowiedzi. Musieli się wykazać umiejętnościami i wiedzą z zakresu j. polskiego, matematyki itd. Sprawdzaliśmy Ich sprawność fizyczną, koncentrację, pamięć. Ostatnie zdanie polegało na wypiciu soku z cytryny, po którym trzeba było się szeroko uśmiechnąć. Wszyscy wypadli znakomicie! My mieliśmy dużo radości i zabawy obserwując zmagania Grona Pedagogicznego. Jeszcze raz życzymy Wam wszystkiego dobrego, wiele radości i cierpliwości.

Zabawa Andrzejkowa

Od lat tradycją naszej szkoły jest wieczór andrzejkowy podczas którego uczniowie bawią się i wróżą co ich czeka w przyszłości. W tym roku odwiedziły nas Wróżki – Wolontariuszki, które przepowiadały przyszłość pannom i kawalerom – a grał i śpiewał dla wszystkich zespół Zajączki z Chełmska Śl.

Podczas wspólnych tańców i wróżb odbyły się także konkursy z nagrodami w których uczniowie chętnie brali udział. To był magiczny wieczór. Dziękujemy !!!!!

„Spotkanie z Mikołajem”

W piątek 5 grudnia do naszej szkoły zawitał miły, starszy pan z Laponii. Mikołaj nie przybył jednak sam przyjechały z nim śnieżynki oraz goście specjalni – zwycięzcy VII edycji programu Must Be The Music – czyli zespół SACHIEL!

Pani Ania i Pan Piotr zaśpiewali dla nas mix piosenek oraz swoje dwa największe hity pt. „Po prostu walcz” i „Quo vadis”. Specjalnie dla ekipy mikołajkowej nasi koledzy i koleżanki przygotowali program artystyczny. Przed wręczeniem prezentów Mikołaj zlecił nam wykonanie czterech zadań. musieliśmy złożyć i nakleić na kartkę elementy układanki, ubrać narysowanego Mikołaja w odpowiedni strój i odpowiednio go pokolorować, wykonać z papieru toaletowego strój Mikołaja oraz wykonać łańcuch na szkolną choinkę. Zadania wykonaliśmy bezbłędnie i otrzymaliśmy piękne prezenty!!! Mikołaj obiecał, że odwiedzi nas za rok. Będziemy czekać na niego z utęsknieniem!!!!!!!!

Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole uczciliśmy podczas uroczystego apelu w piątek 7 listopada 2014 roku. Główną częścią akademii był program słowno- muzyczny przygotowany przez naszych uczniów, pod kierunkiem nauczycielki: Brygidy Budaj.

Przypomniane zostały ważne wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Oprócz recytowanych tekstów, przedstawiliśmy patriotyczne piosenki oraz dwa układy taneczne. Na koniec apelu wspólnie z zaproszonymi przedszkolakami z Przedszkola nr 2 w Kamiennej Górze zaśpiewaliśmy refren piosenki „Jestem Polakiem”.