Wydarzenia 2015/2016

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

ZARZĄD JEST JUŻ WYBRANY !!!

Dnia 17 września 2015 roku w naszej szkole odbyły się wybory do zarządu Samorządu Uczniowskie.

W tym roku kandydatury zgłosiło 13 chętnych uczniów. Nasze wybory były zgodne z zasadami demokratycznych wyborów. Głosowało 52 osoby społeczności szkolnej. Nad przebiegiem głosowania czuwała Komisja Wyborcza w składzie; przewodniczący Pani Dyrektor W. Gogolewska, Członkami byli opiekun Samorządu Uczniowskiego M. Kozłowska oraz przedstawiciel uczniów J. Niepielski.
Podczas przeliczania głosów uczniowie przypomnieli sobie Prawa i Obowiązki Ucznia. Do Zarządu Samorządu Uczniowskiego zostali wybrani: Narwid Kornelia, Pietryka Sebastian, Celińska Wiktoria, Gryboś Kacper, Horniak Anastazja, Kudzielka Izabela. Życzymy dużo pomysłów i chęci do działania!!!

Rajd po Szarocinie

Dnia 3 września 2015 roku zostaliśmy zaproszeni do wspólnej wędrówki przez Stowarzyszenie Dom działające przy DPS w Szarocinie.

Wspólnie z kolegami i koleżankami z Domu Pomocy Społecznej, Powiatowego Ośrodka Wsparcia Środowiskowego Domu Samopomocy ruszyliśmy do pobliskiego lasu. Podczas trasy czekały na nas wojskowe zadania. Wspólnie wykonywaliśmy pompki, przysiady, uczyliśmy się piosenki
z pokazywaniem z filmu „Czterej Pancerni ”. Następnie dotarliśmy do Leśniczówki , gdzie czekała na nas gościna- pyszne ciacho, chleb ze smalcem
i gorąca kawka. Na miejscu odbywały się zabawy i konkursy przy muzyce, mogliśmy przymierzyć stroje, hełmy. Ten czas wolny był zarazem okazją do bliższego poznania się, zintegrowania i nawiązania bliższej relacji. W przerwie między zabawami czekała na nas także grillowana kiełbaska i swojskie ogórki. Wszyscy miło spędziliśmy czas na świeżym powietrzu.

„Akcji Sprzątanie Świata 2015 WYPRAWA – POPRAWA”

18 września 2015r. uczestniczyliśmy w „Akcji Sprzątanie Świata 2015 WYPRAWA – POPRAWA”.

Na początku spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie wysłuchaliśmy pogadanki dotyczącej bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Podczas zajęć wykonywaliśmy znaki drogowe, rozwiązywaliśmy krzyżówki i zagadki tematyczne. Braliśmy udział w ćwiczeniach praktycznych, podczas których wykazaliśmy się znajomością przepisów ruchu drogowego. Później całą szkołą wyruszyliśmy na nietypową lekcję poszanowania środowiska, uczestnicząc w zbiorowym sprzątaniu śmieci.

Rajd „Góry Niepełnosprawnym”

W dniach 18-19.09.2015 uczestniczyliśmy w XIII rajdzie „GÓRY NIEPEŁNOSPRAWNYM” szlakami Gór Kaczawskich

Jak co roku organizatorem imprezy był zaprzyjaźniony Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Wojcieszowie.

Po przyjeździe na miejsce ekip odbyła się odprawa i wszyscy wyruszyliśmy w trasę do Dobkowa. W Dobkowie zwiedzaliśmy Sudecką Zagrodę Edukacyjną, w której dowiedzieliśmy się w jaki sposób siły wnętrza Ziemi ukształtowały region Gór i Pogórza Kaczawskiego. Jest to bardzo ciekawe miejsce, gdzie dowiedzieć się można wielu rzeczy naszej Ziemi. Ogromnym przeżyciem było dla nas wejście na platformę stymulującą trzęsienie Ziemi. Trasą wiodącą około 8 kilometrów wróciliśmy do Wojcieszowa. Na miejscu czekało na nas ognisko, pyszne kiełbaski. Wieczorem odbyła się super dyskoteka. Zmęczeni spaliśmy jak susły. Następnego dnia odbył się konkurs plastyczny pt.: „Wspomnienia z wizyty w Sudeckim Centrum Edukacyjnym”.

Chociaż trasa nie była łatwa, wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni, mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu spotkamy się w Wojcieszowie.

Rajd „Jesień w górach”

26.09.2015r. uczniowie naszej szkoły wspólnie z rodzicami i opiekunami, wzięli udział w pieszym Rajdzie Integracyjnym „Jesień w górach”.

Organizatorem było Stowarzyszenie „Podaj Rękę Kamienna Góra” działające przy Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze. Do wspólnej wędrówki zaprosiliśmy kolegów i koleżanki z Domu Pomocy Społecznej w Szarocinie, z Powiatowego Ośrodka Wsparcia Środowiskowego Domu Samopomocy a także uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Po przejściu wytyczonej trasy wiodącej przez jesienne pola
i łąki, na miejscu docelowym czekała na wszystkich niespodzianka – indiańska wioska przygotowana przez zespół Rise of the Sun z Lubawki. Pasjonaci kultury i sztuki Indian prowadzili w niej atrakcyjne konkursy i zabawy, tańce i pląsy. Każdy z nas miał okazję usiąść w prawdziwym tipi, gdzie wysłuchał opowieści o kulturze i zwyczajach Indian. W przerwach miedzy zabawami na wszystkich czekał bigos, kiełbaski z ogniska i napoje. Wszyscy się świetnie bawiliśmy!!!!!

Rajd przeprowadzony został w ramach realizacji zadania publicznego i był współfinansowany m.in. ze środków Starostwa Powiatu Kamiennogórskiego, Wójta Gminy Kamienna Góra oraz Fundacji Banku Zachodniego WBK z programu „Bank Ambitnej Młodzieży”.

Biegi przełajowe Olimpiad Specjalnych

Dnia 30 września 2015 roku wzięliśmy udział w VII Dolnośląskim Mityngu w biegach przełajowych Olimpiad Specjalnych w Wałbrzychu.

Nasz klub – „Podaj Rękę” Kamienna Góra – reprezentowało czworo zawodników oraz grupa kibiców. Startowaliśmy na dystansie 800 metrów, których trasa wiodła wśród pięknej przyrody w okolicy Stadniny Zamku Książ. Wszyscy szczęśliwie dotarli do mety, dopingowani przez swoich kolegów do ostatnich metrów biegu. Pomimo dużego wysiłku, zmęczenia i zaciętej rywalizacji, osiągnęliśmy sukces. Nasi zawodnicy zdobyli medale, zajmując następujące miejsca na podium:
Pietrowski Kornel – I miejsce,
Andrejczuk Adrian – II miejsce,
Kornelia Narwid – III miejsce,
Krystian Głód – III miejsce.
Impreza, w której wzięliśmy udział to nie tylko dla nas zawody sportowe, ale również możliwość spotkania się z kolegami z innych klubów. Dzięki organizatorom mieliśmy również wspaniałą możliwością bliskiego obcowania z końmi, a przejażdżka konnym tramwajem ukazała nam piękno jesiennej przyrody w okolicach Zamku Książ.

Zmotywowani zdobytymi medalami, już zaczynamy przygotowywać się do kolejnych zawodów …

XVIII Przegląd Teatrów Amatorskich Osób Niepełnosprawnych w Kamiennej Górze

SŁOŃ TO WIELKA FRAJDA……

09 października 2015 roku po raz kolejny uczniowie nasi brali udział w XVIII Przeglądzie Teatrów Amatorskich Osób Niepełosprawnych w Kamiennej Górze. Tym razem 6 osobowa drużyna młodych aktorów wystąpiła w Teatrze Dziur do piosenki Anny Jantar pt.: „Słoń to wielka frajda”. Przedstawienie SŁOŃ w ich wykonaniu było miłym akcentem na tegorocznym festiwalu. Na zakończenie imprezy odbyła się zabawa, która sprzyjała integracji wszystkich zespołów teatralnych.

Święto Niepodległości

Dnia 10 listopada 2015 r. w Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze obchodziliśmy Święto Niepodległości.

Uroczystość przebiegała pod hasłem „ Z historii Polski”. Uczniowie prezentowali scenki z dziejów naszej Ojczyzny od czasów Piastów do odzyskania niepodległości. Przedstawienie uatrakcyjniły pieśni patriotyczne, które podkreślały wagę tego święta. W obchodach uczestniczyli zaproszeni goście z Przedszkola Publicznego nr 2 w Kamiennej Górze.

III Otwarte Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych „Wodne Zmagania”

dniu 18 listopada 2015 r. na Krytej Pływalni w Kamiennej Górze odbyły się III Otwarte Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych ”Wodne Zmagania”.

Organizatorami zawodów było Stowarzyszenie „Podaj Rękę Kamienna Góra”, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Kamiennej Górze oraz Zespół Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze.
Zawody rozpoczęły się od pokazu ratownictwa wodnego w wykonaniu kamiennogórskiej grupy WOPR pod kierownictwem Janusza Legutko.
Pływacy rywalizowali ze sobą w konkurencjach indywidualnych na dystansach: 25 m oraz 50 m w stylu dowolnym, klasycznym i grzbietowym. Całą rywalizację zakończyła sztafeta 4×25 m stylem dowolnym.
W zawodach uczestniczyło 56 pływaków reprezentujących: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Wojcieszów, Publiczną Szkołę Podstawową Specjalną nr 10 i Gimnazjum Specjalne nr 10 Wałbrzych, Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych Lwówek Śląski, Dom Pomocy Społecznej Szarocin, Zespól Szkół Publicznych w Krzeszowie, Powiatowy Ośrodek Wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy Kamienna Góra oraz gospodarzy – Zespół Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze.

Europejski Dzień Zdrowego Gotowania i Odżywiania

20 listopada 2015 roku w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania i Gotowania.

Spotkanie rozpoczęło się krótką pogadanką na temat zasad zdrowego odżywiania, przypomniano nam jakich produktów należy unikać,
a jakie wybierać w codziennej diecie. Następnie wspólnie stworzyliśmy piramidę żywieniową i rozwiązywaliśmy przygotowane zadania w zespołach klasowych. Jednak największą przyjemnością okazało się przygotowywanie różnych sałatek, które zostały skonsumowane przez całą społeczność szkolną.

Andrzejki

W piątek 27 listopada w Zespole Szkół Specjalnych pod hasłem „ Wieczór wróżb i czarów” odbyła się zabawa andrzejkowa.

Uczniowie szkoły wraz z przyjaciółmi z Trutnowa pod opieką wolontariuszy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących bawili się przy

muzyce, mieli również możliwość wywróżyć sobie przyszłość w „komnacie wróżb”. Tańce przeplatane były różnymi konkursami.

Wszyscy dobrze się bawili i już nie mogą się doczekać zabawy w przyszłym roku.

MIKOŁAJ

4 grudnia w naszej szkole był dniem wyjątkowym – przepełnionym uśmiechem, radością i niespodziankami.

A to wszystko dzięki wizycie św. Mikołaja, który przyszedł do nas w towarzystwie Śnieżynek. Hojny gość przyniósł ze sobą mnóstwo prezentów
a Śnieżynki przygotowały dla nas wesołe konkursy i zabawy. Najpierw udaliśmy się w muzyczną podróż pociągiem, a na stacjach wykonywaliśmy różne polecenia. Następnie zatańczyliśmy mikołajkową zumbę na wesoło, przyklejaliśmy z zamkniętymi oczami papierowe bombki na namalowanej choince i zjadaliśmy słodziutkie pierniki wiszące na sznurku. Dla wszystkich był przygotowany poczęstunek – pyszne ciasta, owoce
i napoje. Po zakończonych zabawach nadszedł czas wręczania prezentów. W tym roku zaskoczyliśmy świętego i również przygotowaliśmy dla niego upominki. My otrzymaliśmy od Mikołaja paczki a pracownicy naszej szkoły dostali „przyrząd do masażu” (zamiennik rózgi) wykonany
z wierzbowych gałązek. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Radości było co nie miara!

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i wspaniałe przygotowanie imprezy mikołajkowej w naszej szkole!!!

Projekt edukacyjny „Bezpieczne ferie”

Dnia 21.01.2016r. w naszej szkole podsumowaliśmy projekt edukacyjny pt. „Bezpieczne ferie”.

Dzięki jego realizacji przypomnieliśmy sobie i utrwaliliśmy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zimy i zbliżających się ferii. W czasie trwania projektu wykonywaliśmy różne zadania edukacyjne: wyszukiwaliśmy potrzebne nam informacje, przygotowywaliśmy zadania dla naszych kolegów, wykonywaliśmy elementy dekoracji, plakaty itp. Opracowaliśmy zasady „Wielkiej Gry”. Na koniec wszyscy wzięliśmy udział w grze, podsumowując swoje wiadomości. Sprawdzian wypadł bardzo dobrze i teraz czekamy na bezpieczne ferie!
Po „Wielkiej Grze” wraz z nauczycielami i rodzicami walczyliśmy w Turnieju Rodzinnym. Nie zabrakło nam w tym dniu nauki, zabawy i aktywności fizycznej.

Wizyta w Czechach

W dniu 19.02.2016 roku uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze, udali się do swoich przyjaciół z zaprzyjaźnionej szkoły specjalnej w Trutnovie na zabawy integracyjne.

Motywem przewodnim spotkania był fantazyjny pokaz mody. Uczestnicy imprezy wzięli udział w paradzie strojów i w różnych konkursach muzycznych. Gwiazdą spotkania była zapowiadająca się młodziutka czeska piosenkarka Eva Matejovska, która zaprezentowała wszystkim swoje umiejętności wokalne. Uczniowie na długo zapamiętają dzisiejsze spotkanie!!!!!!

Konkurs recytatorski w Zgorzelcu

Kamil Pietryka, Michał Jasiurkowski, Kinga Sarnecka, Damian Kuklis, Ewelina Narwid
i Patrycja Sieńkowska reprezentowali Zespół Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze
w XV Regionalnym Konkursie Recytatorskim Placówek Specjalnych, który odbył się 18 lutego 2016 r. w Zgorzelcu pt. „ Od kuchni”.

Na scenie zgorzeleckiego Miejskiego Domu Kultury pojawili się najznakomitsi „kucharze – recytatorzy” placówek z powiatów zgorzeleckiego, bolesławieckiego, lubańskiego, lwóweckiego, kamiennogórskiego i jeleniogórskiego. W konkursie udział wzięło czterdziestu uczestników walcząc w siedmiu kategoriach. Poziom recytowanych utworów był bardzo wysoki.

Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

Kamil Pietryka – II miejsce w kategorii I

Michał Jasiurkowski – II miejsce w kategorii V

Damian Kuklis – III miejsce w kategorii III

KARNAWAŁOWE TAŃCE I WYGIBASY

W ostatni dzień przed feriami dzieci z naszej szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi z Powiatowego Ośrodka Wsparcia – Środowiskowego Domu Samopomocy z Kamiennej Góry i Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego z Wojcieszowa bawiły się na balu karnawałowym.

W tym roku każda klasa samodzielnie wybierała jednakowe stroje dla swojej grupy. Dlatego w rytm muzyki pląsali RAPERZY, BIEDRONKI, PIRACI, KOTY, CZERWONY KAPTUREK, KSIĘŻNICZKI, HIPISI, CYGANIE, ARLEKINY, WRÓŻKI . Nauczyciele nie pozostali w cieniu swoich podopiecznych i również przybyli na bal w przebraniach. Bardzo trudne zadanie przypadło jury które wybierało najpiękniejsze przebranie na zabawie. Wystartowało 20 uczniów. Ocenie podległ strój, prezentacja stroju i osobiste przedstawienie postaci za jaką uczestnik był przebrany. Po długim konkursie jury przyznało pięć pierwszych miejsc z maksymalną ilością punktów. Może to świadczyć, że dzieciaki zaprezentowały swoje stroje w sposób modelowy. Muzykę do zabawy przygotowali DJ CZUPUR, DJ SEBEK i DJ ZIOM. Od początku dali czadu, że nie było mowy o podpieraniu ścian. W przerwach muzycznych dzieciaki ucztowali w swoich klasach. Po wysiłku tanecznym ze stołów szybko znikały napoje a jedzenie często było konsumowane po drodze na parkiet aby nie stracić choćby jednego utworu. Nie obyło się również bez różnego rodzaju konkursów. Zmierzyli się sprawni fizycznie jak
i osoby które mogły sprawdzić swoją wiedzę muzyczną. Każdy za swój wysiłek i wiedzę otrzymał słodką nagrodę. We wszystkim organizatorów wspaniali wolontariusze z Gimnazjum nr 2 i Liceum Ogólnokształcącego z Kamiennej Góry. Asia, Marcelina, Ola, Karolina, Agata, Martyna, Mateusz
i Filip byli zawsze gotowi do pomocy i służyli swoją pomocą mniej sprawnym uczniom, prowadzili konkursy oraz bawili się wspólnie z naszymi dziećmi. Niespodzianką organizatora dla bawiących się uczniów był występ zespołu muzycznego „GRZANIEC” z Wojcieszowa. Panowie Zbyszek – wokal, gitara
i Jacek – klawisze zaproponowali wszystkim uczestnikom wszechstronny przekrój muzyki. Nikt nie mógł być rozczarowany co można było zaobserwować po szalejących na parkiecie dzieciakach, nauczycielach, wolontariuszach. Rodzicom również przypasowały rytmy bo dołączyli do tańczących i wcale nie odstawali od swoich pociech. Jak to w życiu bywa wszystko co dobre szybko się kończy i tak było tym razem. Cztery godziny zaplanowane na bal karnawałowy minęły jak kilka minut. Pozostało pożegnać się z koleżankami, kolegami, nauczycielami. Zrobić pamiątkowe zdjęcie z zespołem GRZANIEC i wyruszyć w drogę do domu aby wypocząć na zasłużonych feriach.

X Konkurs pięknego czytania i inscenizacji bajek w Wojcieszowie

Dnia 16.03.2016r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze w składzie: Ewelina Narwid, Kornelia Narwid, Krzysztof Dumański, Adrian Andrejczuk, Marcelina Jurkowska, Elżbieta Lisowska wzięli udział w X Konkursie pięknego czytania i inscenizacji bajek pt: „ O dzielnych królewiczach, pięknych księżniczkach i całej reszcie”.

Konkurs odbył się w Wojcieszowie, organizatorem imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy- a uczniowie nasi wystąpili z przedstawieniem kukiełkowym pt : „Królestwo Łyżeczkowe”. Kukiełki teatralne wykonali z łyżek, cedzaka, sitka- na zajęciach z arteterapii. Przedstawienie teatralne
w wykonaniu naszych podopiecznych bardzo spodobało się publiczności, zdobyli ogromne brawa i sympatię widowni. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowydyplom.

DZIEŃ WIOSNY

Dzisiaj w naszej szkole odbyło się powitanie wiosny

Wszyscy wykonywaliśmy prace plastyczno-techniczne związane tematycznie z nadejściem wiosny, przygotowywaliśmy zdrowy, gorący posiłek. Wraz
z zaproszonymi gośćmi z Przedszkola Publicznego Nr 3 w Kamiennej Górze powitaliśmy wiosnę oglądając przedstawienie pt. „Żegnaj zimo, witaj wiosno”. Na zakończenie odbył się Turniej Rodzinny, przeprowadzony w ramach realizacji programu edukacyjnego „Trzymaj Formę”. Wszyscy powitaliśmy wiosnę zdrowo, aktywnie i radośnie.

Śniadanie Wielkanocne

Dnia 23.03.2016 r. o godz. 12.30 na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Specjalnych zgromadziła się cała społeczność szkolna, aby wspólnie zasiąść do wielkanocnego stołu.

Na wiosennie udekorowanym stole pojawiły się świąteczne smakołyki przygotowane przez uczniów szkoły. Jak zwykle atrakcją spotkania była „bitwa na jajka”, która dostarczyła dzieciom wiele radości. Wspólne spożywanie świątecznych potraw przebiegało w przyjaznej i miłej atmosferze.

I TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ „ORLIK CUP”

Dnia 13.04.2016r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w I TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ „ORLIK CUP” zorganizowanego przez DOM POMOCY SPOŁECZNEJ z SZAROCINA.

Udział w nim wzięło sześć ekip: POWIATOWY OŚRODEK WSPARCIA – ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY z KAMIENNEJ GÓRY, DOM POMOCY SPOŁECZNEJ z miejscowości PODZAMEK, DOM POMOCY SPOŁECZNEJ z OPOLNICY, DOM POMOCY SPOŁECZNEJ i WTZ
z LEGNICKIEGO POLA, ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH z KAMIENNEJ GÓRYi DOM POMOCY SPOŁECZNEJ z SZAROCINA. Turniej w pierwszej fazie odbywał się w dwóch grupach po trzy zespoły. Nasz zespół trafił do grupy B z zespołami POW-ŚDS z Kamiennej Góry i DPS-em Podzamek. Niestety oba mecze przegraliśmy i przyszło nam grać o 5 miejsce z DPS-em Szarocin. Po ciężkim i wyrównanym meczu nasz zespół wygrał 2:1 i uplasował się w końcowej klasyfikacji na piątym miejscu. Cały turniej wygrała ekipa z DPS-U Opolnica. Naszą szkołę reprezentowali następujący zawodnicy: Pietryka Sebastian, Mirga Dżowani, Tomasiak Sebastian, Dumański Krzysztof, Pietrowski Kornel, Gryboś Kacper, Głód Krystian, Michurski Mateusz.

TURNIEJ BOWLINGOWY

Zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych „Podaj rękę” działającego przy Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze w czwartek 21.04.2016 roku
w Legnicy uczestniczyli w IV Dolnośląskim Turnieju Bowlingowym Olimpiad Specjalnych.

W turnieju rywalizowało ponad 80 zawodników z 11 różnych klubów Olimpiad Specjalnych z terenu Dolnego Śląska. Głównym celem imprezy była popularyzacja gry w bowling wśród osób niepełnosprawnych oraz wytypowanie reprezentacji Dolnego Śląska w grze w bowling na Ogólnopolski Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych Polska. Naszą szkołę reprezentowało 4 zawodników, którzy po bardzo wyrównanych rozgrywkach zajęli miejsca:

Krzysztof Dumański – I miejsce

Kacper Gryboś – I miejsce

Kornel Pietrowski – II miejsce

Damian Kuklis – II miejsce

Trenerem zawodników jest Wioletta Gogolewska.

JESTEM EUROPEJCZYKIEM

Dnia 06 maja 2016 r. wybraliśmy sie w podróż po Europie. „Bajkowy Pociąg” zabrał nas do wybranych krajów Unii Europejskiej.

Odwiedziliśmy wiec: Polskę, Bułgarie, Rumunie, Niemcy, Italie, Irlandie, Czechy oraz Francje. W czasie tej podroży poznaliśmy i wykonaliśmy flagi poszczególnych państw. Mieliśmy również okazje zapoznać sięz podstawowymi zwrotami grzecznościowymi używanymi w tych krajach. Podroż uatrakcyjnił nam występ naszych kolegów, którzy zaśpiewali piosenkę „ Panie Janie”w rożnych odsłonach językowych.
Ciekawi jesteśmy czy „Bajkowy Pociąg’ zabierze nas w jakąś kolejna podróż???

PANIE, SERCE WIELKIE NAM DAJ

RELACJA GOŚCIA, PANI BRYGIDY GUCWY, ZE SPOTKANIA KATECHETÓW ZORGANIZOWANEGO W NASZEJ SZKOLE 12.05.2016.

12 maja b.r. w Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze odbyło się spotkanie katechetów świeckich i duchownych z dekanatów Kamienna Góra Wschód i Kamienna Góra Zachód. Spotkanie zorganizował dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej, diecezjalny wizytator katechezy ks. dr Jarosław Kowalczyk. Gospodarzem spotkania była dyrektor kamiennogórskiego ZSS P. Wioletta Gogolewska, która po przywitaniu gości przybliżyła specyfikę i misję szkoły mającej na celu pomóc każdemu dziecku osiągnąć sukces na miarę jego możliwości. Następnie katechetka
P. Bożena Kiełek przeprowadziła otwartą lekcję pokazową o miłosierdziu, której temat brzmiał „Panie, serce wielkie nam daj, byśmy umieli kochać”. Wykorzystując historyjkę obrazkową katechetka opowiedziała uczniom przypowieść o miłosiernym Samarytaninie i ukazała różne przykłady zachowania się wobec osoby potrzebującej pomocy. Natomiast uczniowie oceniali zachowanie tych osób, wskazując za pomocą czerwonych i czarnych serduszek dobre i złe postawy. Wykorzystując różne metody aktywizujące P. Bożena wraz z uczniami nawiązywała do sytuacji z życia dzieci i szkoły; natomiast pokazując czego uczy nas Pan Jezus, wskazywała na wymiar religijny tych wydarzeń. Uzupełniając brakujące elementy na plakatach, uczniowie wykazali się umiejętnością pracy w grupach, której czas był wypełniony muzyką. Natomiast przygotowując mały fragment scenografii pokazali swoje umiejętności organizatorskie a przez przedstawienie poznanej na lekcji scenki biblijnej – zdolności aktorskie. Ciekawym elementem katechezy w jej ostatnim ogniwie było zaproszenie do sali całej społeczności szkolnej i prezentacja poszczególnych grup wraz z ich nauczycielami-opiekunami. Każda z grup zaprezentowała się wobec zgromadzonych przez zaśpiewanie piosenki „z pokazywaniem”, po czym uczniowie mogli uzupełnić wykorzystywaną podczas tych zajęć planszę z sercami, doklejając serduszko ze swoim imieniem oraz rękę, która pomaga innym.
Na zakończenie ks. Jarosław Kowalczyk podziękował uczniom, katechetce oraz wszystkim pracownikom szkoły za gościnę i dającą się odczuć już na wejściu rodzinną atmosferę. „Miłosierdzie to serce ofiarowane komuś w biedzie-przede wszystkim w biedzie duchowej”- powiedział m.in. dyrektor WK. Natomiast katechetka P. Bożena dodała: „Pracy w tej szkole nie da się porównać z niczym innym, bo towarzyszy jej radość z sukcesów, których nie dostrzegają inni a uśmiech dziecka osiągającego najmniejszy sukces jest nie do ocenienia”. Dyrektor szkoły P. Wioletta Gogolewska oprowadziła przybyłych gości po szkole, której misją jest przygotowanie uczniów do osiągnięcia jak najwyższego stopnia samodzielności i zaradności. Wykwalifikowana kadra o wielkim i otwartym na potrzeby dzieci sercu pomaga wyposażyć wychowanków w taką wiedzę, umiejętności, sprawności
i nawyki, by każdy z nich na miarę swoich możliwości mógł samodzielnie funkcjonować. Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania i talenty na indywidualnie dostosowanym do nich poziomie a o ich sukcesach świadczą liczne dyplomy. Oprócz zajęć dydaktycznych i korekcyjno-kompensacyjnych, w szkole prowadzone są zajęcia specjalistyczne dla dzieci ze spektrum autyzmu, arteterapia (dialog przez sztukę) i alternatywne metody komunikacji MAKATON (język gestów i symboli). Jest to szkoła przyjazna, wspierająca i otwarta na współpracę z rodzicami, placówkami oświatowymi, urzędami, instytucjami i społecznością lokalną. Zajęcia w niej odbywają się na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz szkoły przysposabiającej do pracy.
Ze względu na zbliżający się czas wizytacji katechetycznej w kamiennogórskich dekanatach, na zakończenie spotkania ks. Jarosław Kowalczyk przekazał katechetom najważniejsze informacje dot. tego wydarzenia. Zachęcił też katechetów, aby byli kreatywni i „nie bali się siebie w katechezie”.

Brygida Gucwa

III REGINALNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ – LWÓWEK ŚLĄSKI

Nasza reprezentacja piłkarzy nożnych wspólnie z kolegami z Wojcieszowa wystąpiła 17.05.2016 roku na III TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ w Lwówku Śląskim.

Turniej zorganizowany został przez Zespół Placówek Szkolno Wychowawczych i odbył się na dwóch boiskach na terenie tej placówki. Wystąpiło
w niej sześć drużyn które zostały podzielone na dwie grupy. Nasz zespół trafił do grupy „A” wraz z drużyną ze szkoły w Lwówku Śląskim
i MOS-u również z Lwówka Śląskiego. Drugą grupę utworzyły drużyny z Bolesławca, Jeleniej Góry i drugiej drużyny ze szkoły w Lwówku Śląskim. Niestety w ostatniej chwili swój przyjazd odwołała drużyna z Czech której zawodnicy rozchorowali się na dzień przed turniejem. Niestety nasze mecze w grupie nie możemy zaliczyć do udanych. Mimo podjętej walki zostaliśmy pokonani dwukrotnie i na pocieszenie zagraliśmy o piąte miejsce z trzecią drużyną z grupy „B”. Mecz ten rozpoczął się dla nas dramatycznie bo po pierwszej połowie przegrywaliśmy z drugą drużyną Lwówka Śląskiego 3:0. Jednak nasi nie złożyli broni i wydarli zwycięstwo gospodarzom. Po zakończeniu meczu to my cieszyliśmy się ze zwycięstwa 4:5 i w całym turnieju zajęliśmy piąte miejsce. Możemy się jeszcze pochwalić, że zawodnik z naszej drużyny został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju i uhonorowany pamiątkową statuetką. Na zakończeniu nasza drużyna otrzymała w nagrodę puchar, piłkę
i drobne pamiątki dla wszystkich zawodników oraz słowne zaproszenie na turniej za rok.

W naszej drużynie wystąpili:

PIETRYKA SEBASTIAN – ZSS KAMIENNA GÓRA
MIRGA DŻOWANI – ZSS KAMIENNA GÓRA
MIECHURSKI MATEUSZ – ZSS KAMIENNA GÓRA
TOMASIAK SEBASTIAN – ZSS KAMIENNA GÓRA
JASZCZUROWSKA NATALIA – SOSW WOJCIESZÓW
GIEMZA KRYSTIAN – SOSW WOJCIESZÓW
OCIEPA WIESŁAW – SOSW WOJCIESZÓW
NOSEK ADAM – SOSW WOJCIESZÓW

TRENER: Jacek Engler

Wycieczka do Raszowa

Dnia 25 maja 2016 roku odbyła się wycieczka do Raszowa- do DOMU PACHNACEGO CHLEBEM.

Wyjazd zorganizowany był z myślą o dzieciach z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Uczniowie wraz z rodzicami mieli możliwość poznania sposobu wypieku pieczywa, mieszania składników, smakowania wiejskich specjałów- mleka oraz chleba z miodem lub z masłem. Atrakcją wycieczki było spotkanie z psem! Na zakończenie imprezy odbyło się ognisko i wspólne spożywanie upieczonych kiełbasek. Pogoda dopisała i wszyscy wycieczkowicze miłe spędzili czas.

Wycieczka do Dobkowa

W dniach 24.05 – 25. 05.2016 r. pojechaliśmy do Dobkowa.

W pierwszym dniu wzięliśmy udział w poszukiwaniu agatów w nieczynnym kamieniołomie w Lubiechowej. Kilka osób znalazło naprawdę piękne okazy. Następnie zwiedziliśmy Zagrodę Edukacyjną – interaktywne centrum edukacji poświęconą naukom o ziemi. Oglądaliśmy tam erupcję wulkanu
i mogliśmy stanąć na specjalnej platformie, która imitowała trzęsienie ziemi. Potem wzięliśmy udział w warsztatach, na których wykonaliśmy pizzę, którą ze smakiem zjedliśmy. Podczas warsztatów „Od ziarenka do bochenka” dowiedzieliśmy się jak powstaje chleb. Po powrocie do schroniska zrobiliśmy ognisko z kiełbaskami. Nie zabrakło też wspólnych gier i zabaw. Na drugi dzień braliśmy udział w zabawach integracyjnych irekreacyjnych. Dla podtrzymania kondycji zajadaliśmy owoce: jabłka, melony i arbuzy. Z punktu widokowego podziwialiśmy piękno okolic Dobkowa. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można obserwować pozostałości trzech okresów wulkanizmu.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z wycieczki. Szkoda, że skończyła się tak szybko. Już czekamy na następny wyjazd!!!

Spotkanie z weterynarzem

23 maja Zespół Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze odwiedził lekarz weterynarii Pani Barbara Orszulak.

Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się na czym polega praca oraz że zwierzęta tak jak ludzie też chorują i wymagają odpowiedniej opieki. Dzieci poznały niektóre przybory wykorzystywane w codziennej pracy weterynarza tj. stetoskop ,oftalmoskop, otoskop i rynoskop. Miały również możliwość posłuchać przez stetoskop bicia własnego serca i serca kolegi. Uczniowie poznali różne książeczki zdrowia dla zwierząt tj. książeczka zdrowia psa, kota i królika. Dowiedzieli się , także że zwierzęta tak jak ludzie posiadają swój paszport.
Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu. Opowiadały o swoich pupilach oraz w jaki sposób o nich dbają. Poznały różne środki do pielęgnacji zwierząt,a także dowiedziały się jak prawidłowo dbać o uszy, żeby, pazury i sierść swojego ulubieńca.
Na koniec spotkania uczniowie podziękowali pani weterynarz za wizytę w szkole i całe spotkanie upamiętnili wspólnym zdjęciem.

JESTEM EUROPEJCZYKIEM

Dnia 06 maja 2016 r. wybraliśmy sie w podróż po Europie. „Bajkowy Pociąg” zabrał nas do wybranych krajów Unii Europejskiej.

Odwiedziliśmy wiec: Polskę, Bułgarie, Rumunie, Niemcy, Italie, Irlandie, Czechy oraz Francje. W czasie tej podroży poznaliśmyi wykonaliśmy flagi poszczególnych państw. Mieliśmy również okazje zapoznać sięz podstawowymi zwrotami grzecznościowymi używanymi w tych krajach. Podroż uatrakcyjnił nam występ naszych kolegów, którzy zaśpiewali piosenkę „ Panie Janie”w rożnych odsłonach językowych.
Ciekawi jesteśmy czy „Bajkowy Pociąg’ zabierze nas w jakąś kolejna podróż???

PODSUMOWANIE WSPÓŁPRACY ZE SZKOŁĄ PODSTAWOWĄ NR 1 I PRZEDSZKOLEM PUBLICZNYM NR 2

19 maja 2016 roku w przyszkolnym ogrodzie miało miejsce podsumowanie współpracy naszej szkoły z zaprzyjaźnioną SP nr 1 i PP nr 2 w Kamiennej Górze.

Spotkanie podsumowujące wspólne działania integracyjne odbyło się pod hasłem „Każdy z nas robi coś najlepiej”. W miłej, radosnej atmosferze uczestnicy wzięli udział w konkurencjach sportowych na wesoło. Na zakończenie na wszystkich czekały pyszne kiełbaski z grilla.

Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!!!!

DZIEŃ DZIECKA W CZECHACH

Dnia 31.05.2016 roku uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze, zostali zaproszeni do Szkoły Specjalnej w Trutnowie na wspólne zabawy z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Całą imprezę prowadzili animatorzy z grupy muzycznej „Vosa” z Trutnova. Uczestnicy spotkania ochoczo brali udział w konkursach: muzycznych, sportowych i zręcznościowych. Wspólnie spędzony czas okazał się świetną formą integracji, wyzwalania emocji, okazywania radości i prezentowania swoich umiejętności i talentów.

Uczniowie na długo zapamiętają to spotkanie!!!

XVI DOLNOŚLĄSKI MITYNG LEKKOATLETYCZNY OLIMPIAD SPECJALNYCH – KAMIENNA GÓRA 2016

Po raz szósty Zespół Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze we współpracy z Dolnośląskim Oddziałem Regionalnym w Jeleniej Górze, Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym oraz Miejskim Centrum Kultury Fizycznej w Kamiennej Górze zorganizowali mega zawody lekkoatletyczne dla dzieci, młodzieży
i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.

Środki finansowe na zawody przekazali Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Kamiennej Górze, Urząd Miasta w Lubawce oraz lokalni sponsorzy. W tym roku odwiedzili nasze miasto przedstawiciele z całego województwa dolnośląskiego. Przyjechało do nas 352 zawodników z 28 klubów, 82 trenerów i opiekunów. Nie zabrakło również rodziców, którzy chcieli na własne oczy zobaczyć występ swoich pociech. Niektórzy, aby zdążyć na rozpoczęcie musieli wyjechać nawet przed szóstą rano. Wielką pomocą organizatorów wsparli studenci Akademii Wychowania Fizycznego
z Wrocławia fachowo przejmując obowiązki sędziowskie na całej imprezie. Bardzo trudno byłoby zorganizować zawody bez pomocy 50 wolontariuszy
z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz z Gimnazjum nr 2 w Kamiennej Górze. Współpracy nie odmówili nam rodzice dzieci uczęszczających do naszej szkoły, którzy jak co roku licznie przybyli pomagać w sprawnym przeprowadzeniu zawodów. To wspaniali ludzie, którzy zawsze na koniec mityngu już zgłaszają się do pomocy na następny rok. Odpowiedzieli również na nasze zaproszenie osobistości lokalnych władz: Starosta Kamiennogórski – Jarosław Gęborys, Wicestarosta Kamiennogórski – Małgorzata Krzyszkowska, Burmistrz Miasta Lubawka – Ewa Kocemba, Członkowie Zarządu Powiatu Kamiennogórskiego – Jan Orzechowski i Mariusz Mućwicki, Radni Powiatu Kamiennogórskiego – Adam Krok, Przewodniczący Rady Miasta – Henryk Różański, Radni Miasta Kamienna Góra – Janusz Jarocz, Jan Maciaś, Dyrektorzy placówek oświatowych – Urszula Machaj, Beata Lompart – Mika, Elżbieta Niemira, Jacek Bruździak, Dariusz Kurowski, Katarzyna Bandyk, Zenon Król, Dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia Środowiskowy Dom Samopomocy – Katarzyna Pisarek, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Szarocinie – Stanisław Dłużąk.
Już przed zawodami widać było napięcie na twarzach nie tylko startujących ale i trenerów. Wszelkie wątpliwości odnośnie organizacji i sposobu sędziowania rozwiano już przed zawodami na odprawie trenerów. Dość imponujący był widok podczas defilady rozpoczęcia kiedy ponad 450 osób dumnie kroczyło po bieżni stadionu miejskiego w Kamiennej Górze z uśmiechem i radością witając się ze zgromadzoną publicznością. Po ustawieniu się na murawie oficjalną część poprowadziła nasza koleżanka Sylwia sprawnie wywołując kolejne osobistości do zabrania głosu i przywitania zawodników w naszym mieście. Uroczyste otwarcie XVI DOLNOŚLĄSKIEGO MITYNGU LEKKOATLETYCZNEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH – KAMIENNA GÓRA 2016 przypadło w zaszczycie wicestaroście Małgorzacie Krzyszkowskiej. Po części oficjalnej już z trybun wszyscy mogli zobaczyć układ taneczny w wykonaniu naszych zawodników przygotowany przez panią Brygidę.
Szybko minęła godzina i wybiła 11.00. Czyli pora rozpoczęcia głównych zawodów. W tym roku współrywalizowano w wyścigach na wózkach, rzucie piłeczką palantową, pchnięciu kulą, skoku w dal z miejsca, skoku w dal z rozbiegu, skoku wzwyż, biegach na 50, 100, 200, 400, 800 metrów. Organizator nie zapomniał o najbardziej wszechstronnych zawodnikach i zorganizował dla nich pięciobój, w skład którego wchodziło bieg na 100 m, skok w dal z rozbiegu, pchnięcie kulą, skok wzwyż i bieg na 400m a suma zdobytych punktów ze wszystkich konkurencji wyłoniła zwycięzcę.
Po pewnym czasie u zawodników odezwał się głód i w wolnym czasie między startami udawali się do kuchni polowej gdzie uśmiechnięte nasze koleżanki Andżelika i Asia częstowały wszystkich ciastem, kromką chleba ze smalcem i napojami. Większy głód zaspokoić można było porcją obiadową aby mieć siłę do dalszego wysiłku.
Czas szybko mijał i zawody zbliżały się do końca. Uczczeniem całego mityngu były sztafety 4×100 metrów, po których zakończyły się starty wszystkich zawodników.
Oficjalne zakończenie odbyło się na płycie głównej boiska. Po krótkich przemowach i gratulacjach nastąpiły sesje zdjęciowe wszystkich uczestników XVI DOLNOŚLĄSKIEGO MITYNGU LEKKOATLETYCZNEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH – KAMIENNA GÓRA 2016. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze – Wioletta Gogolewska, która przez całe zawody czuwała nad wszystkimi, aby nie było jakichkolwiek niedociągnięć, życząc wszystkim szczęśliwego powrotu do domu i kontynuowania treningów w różnych dyscyplinach sportowych.
Organizatorzy pragną bardzo podziękować sponsorom i wszystkim osobom zaangażowanych, bez których te zawody nie mogłyby się odbyć
a zawodnicy nie otrzymaliby symbolicznych prezentów za swoje sukcesy.
Zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych „Podaj rękę” działającego przy Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze podczas XVI Dolnośląskiego Mityngu Lekkoatletycznego Olimpiad Specjalnych Kamienna Góra 2016 zdobyli:
18 złotych medali, 12 – srebrnych, 10 – brązowych a uśmiech i radość nie znikały z ich i ich rodziców twarzy przez cały dzień.

Jacek Engler