ZSS na XII Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych

XII Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych część V
w dyscyplinach:  lekkoatletyka, koszykówka i badminton,
Kielce, Suchedniów 2022

Mimo  wakacji  nasi zawodnicy  wyjechali  04 lipca 2022  do  Kielc  na  4 dni,  aby  rywalizować  ze  swoimi  rówieśnikami  w  lekkiej  atletyce. Przewidywana  liczba  zgłoszonych  zawodników  to ok.  200 osób  z  czego  ekipa z Dolnego Śląska liczyła 24 zawodników a naszą szkołę reprezentowało 6  lekkoatletów. Po  dotarciu  na  miejsce  zostaliśmy  zakwaterowani  w  akademikach Politechniki Świętokrzyskiej.  Do   stadionu  mieliśmy  dosłownie  100  metrów i to  była  bardzo  dobra  informacja  już  na  początku.  Organizatorem  zawodów   byli  WSPANIALI  ludzie  z  Oddziału  Regionalnego  Świętokrzyskie  i  wielu  innych,  razem  ponad  100  osób.

Oficjalne konkurencje Igrzysk:

 • bieg na 100 m,            bieg na 200 m,            bieg na 400 m             bieg na 800 m,    \
 • bieg na 1500 m,          bieg na 3000m            sztafeta 4×100 m,       sztafeta 4×400 m
 • skok wzwyż,               skok w dal z rozbiegu
 • rzut mini oszczepem (tylko 3 i 4 kategoria wiekowa) – mężczyźni 400g, kobiety 300g
 • pchnięcie kulą mężczyzn 4kg (dla 2,3,4 kat. Wiek.) , kobiet 3kg (dla 2, 3, 4 kat. wiek.)

konkurencje na wózkach inwalidzkich:

 • wyścig na 100 m,        wyścig na 200 m         pchnięcie kulą 2 kg (M,K)

konkurencje dla zawodników o najniższym poziomie możliwości:

 • rzut piłeczką palantową, (limit max wyników)
 • skok w dal z miejsca, ( limit max wyników)
 • chód z asystą 25 m balkonik, kule, niedozwolona jest pomoc  trenera, organizatora/
 • chód z asystą 50 m /balkonik, kule, niedozwolona jest pomoc trenera, organizatora/
 • bieg na 50 m (wszystkie kategorie wiekowe, limit czasu)
 • wyścig na wózkach inwalidzkich na 25 m,     na 50 m
 • slalom na wózkach inwalidzkich na 30 m
 • rzut piłeczką palantową z wózka

W  poniedziałek  /4 lipca 2022/  zaraz  po  przyjeździe  rozpoczęły  się  preeliminacje  a  po  nich UROCZYSTE  ROZPOCZĘCIE  IGRZYSK.  WTOREK,  ŚRODA,  CZWARTEK  to  już  starty  w  grupach  finałowych. Codziennie  od  9.00  do  16.00  nasi  sportowcy  prezentowali  swoje  umiejętności,  które  szlifowali  jeszcze  w  trakcie  roku  szkolnego.  Oczywiście  każdy  kto  przyjechał  do  Kielc  chciał  wygrać  i  nikt  nie  odpuszczał.  A  jak  wiadomo  nie  wszyscy  mogą  zdobyć  pierwsze  miejsce  to  i  u  nas  wyniki  były  bardzo  różne.

Mimo  wielu  godzin   na  stadionie  organizatorzy  przygotowali  także  wiele  imprez  towarzyszących: zabawa  taneczna  w  TOKARNI, możliwość  skorzystania  z  kręgielni,  wizyta  w  KFC, podczas  zakończenia zawodów wizyta  w  Hali  Legionów  (gra  tam  jedna  z  czołowych   w  Europie  drużyn  VIVE Kielce – piłka  ręczna),  koncerty regionalnych zespołów. Odwiedziła  nas  również  Pani  Agata  Kornhauser – Duda, która  oglądała  i  kibicowała  naszym  sportowcom. Podsumowując  starty  naszych  uczniów  możemy  pochwalić  się  następującymi  wynikami:

Olga Szekszteło – pchnięcie  kulą – III miejsce,  100 m – I miejsce,  sztafeta  4×100 – II miejsce

Kornel Pietrowski – 400 m – I miejsce,  100 m – II  miejsce,  sztafeta  4×400 – II miejsce

Karol Koszyk – 400 m – II miejsce,  skok   wzwyż – IV miejsce,  sztafeta  4×400 – II miejsce

Kacper Gryboś – 100 m – II miejsce,  pchnięcie  kulą – IV miejsce,  sztafeta  4×100 – I miejsce

Bartek Szwat – skok w dal  z  miejsca – IV miejsce, 50 m – II miejsce

Krzysztof Dumański – 400 m – III miejsce,  skok  w  dal   z  rozbiegu – V miejsce,  sztafeta  4×400 – II miejsce.

Dziękujemy  wspaniałym  organizatorom  za  wspaniałe  Igrzyska  nie  tylko  w  Kielcach,  ale  i  w Bydgoszczy,  w Poznaniu, w Rybniku  i  w Warszawie. Szkoda, że  nie  możecie  widzieć  tych  wszystkich  uśmiechniętych  twarzy  naszych  zawodników,  którzy  wracają  do  domu  szczęśliwi  i  pełni  wrażeń  a  na  pytanie  „Jak  było?”  słychać  tylko  głośne  krzyki  SUPER,  WSPANIALE,  NIE  CHCEMY  WRACAĆ,  KIEDY  NASTĘPNE  ZAWODY, CUDOWNIE  i  wiele  podobnych  „wrzasków”.  Niech  ta  radość  naszych  dzieci  wynagrodzi  Wasz  trud  włożony  w  organizację  i  choć  trochę  zrekompensuję  poświęcony  czas 
i  zmęczenie. Do  zobaczenia  GDZIEŚ,  KIEDYŚ  i  oby  jak  najszybciej  nie  tylko  na  „SŁUŻBIE”,   ale  i  na   prywatnych  szlakach.

kilka zdjęć

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *