Osoby z niepełnosprawnościami z województwa dolnośląskiego w okresie od czerwca do listopada wzięły udział w czterech rajdach w ramach projektu “Góry dostępne dla WSZYSTKICH” pod hasłem “Nie ma barier. Dolny Śląsk”. Projekt współfinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymanych od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Pierwszy rajd odbył się 17 czerwca 2024 r. Nasi turyści odkryli tajemnice przyrody i zalety turystyki pieszej w rajdzie wokół zbiornika Bukówka, zdobyli Zadzierną – najwyższe wzniesienie Bramy Lubawskiej, utrwalali zasady bezpiecznego zachowania się na szlaku górskim. Nasi piechurzy mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas warsztatów kulinarnych. Każdy z uczestników mógł wykonać sałatkę owocową, stworzyć swój własny hamburger, a na deser przygotować gofry z bitą śmietaną i owocami.
Drugi rajd odbył się 11.09.2024 r. do Lubawki-Doliny Miłości w Kruczej Dolinie. Góry Krucze to niewielkie pasmo górskie położone w Sudetach Środkowych. Cisza, spokój, piękne dla oka widoki i bujna przyroda to niezwykłe zalety tej części gór Kamiennych. Uczestnicy projektu brali aktywny udział w konkurencjach ruchowych ze sprzętem sportowym, konkursie plastyczno-artystycznym przy tworzeniu leśnych obrazów, a w sekcji rekreacja poznawali technikę nordic walking, brali udział w grach i zabawach ruchowych, sprawdzali swoje umiejętności zręcznościowe. Nasz pobyt w Dolinie Miłości zakończyliśmy wspólnym biesiadowaniem.
30.10.2024 r. nasi turyści byli na spływie pontonowym po Nysie Kłodzkiej przez Przełom Bardzki na trasie Ławica-Mokrzeszów, uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Wyruszyliśmy w niezapomnianą przygodę poprzez malowniczą dolinę pomiędzy łąkami i wysokimi skałami otulonymi lasem porastającym zbocza gór Bardzkich. Mieliśmy okazję przyjrzeć się mieszkańcom okolicy – czaplom i perkozom. To było niezapomniane przeżycie być częścią tej wyprawy. W drodze powrotnej czekała nas wszystkich niespodzianka McDonald.
Rajd czwarty to wyprawa dwudniowa 5/6.11.2024 r. do Krainy Wygasłych Wulkanów: Dobków- piesze wędrówki w górach Kaczawskich, warsztaty w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej, nocleg, wyżywienie i aktywny wypoczynek w Wilii Gretta. Uczestnicy wyprawy mieli możliwość poznać okolicę i unikatową przyrodę. Zwiedzili Sudecką Zagrodę Edukacyjną z przewodnikiem, brali udział w zajęciach laboratoryjnych, stworzyli wulkan, odczuli na specjalnej platformie trzęsienie ziemi, poznali geologiczny zapis wulkaniczny na tych terenach, który jest bardzo bogaty i obejmuje około pół miliarda lat. Oglądali spotykane na tych terenach skałki, jaskinie, minerały w salach interaktywnych w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej. Wycieczkowicze poznawali związki chemiczne, które po odpowiednim połączeniu dały granulki wchłaniające wodę, gumowe “robaczki”, czy światło przenikające przez ludzkie ciało. Brali udział także w ogrodzie doświadczeń pszczelich, czyli warsztatach pszczelarskich bez wchodzenia do pasieki, dowiedzieli się jak ważne są pszczoły dla utrzymania życia na naszej Ziemi. Smakowali różne odmiany miodu, sami komponowali miodowe kanapki. Wzięli udział w grze terenowej “Bandyci” wokół Dobkowa. Oprócz doznań krajoznawczych, aktywnego spędzania czasu i ciekawie podanej nauki, zadbano o podniebienia naszych piechurów pysznie przyrządzanymi posiłkami.
Podczas rajdów wspierali nas wolontariusze z kamiennogórskich szkół.
Udział w projekcie przyczynił się do aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, a dzięki organizacji takich wypraw nasi odbiorcy mogą poznawać nasz turystycznie atrakcyjny Dolny Śląsk, mają okazję doświadczać i korzystać z lokalnych warsztatów tematycznych promujących nasze tereny.
Mamy nadzieję, że zrealizowane wyprawy w ramach projektu “Góry dostępne dla WSZYSTKICH” będą zachętą i inspiracją dla naszych uczestników do samodzielnego odkrywania skarbów naszego różnorodnego regionu.
Kilka zdjęć