Wydarzenia 2017/2018

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

W piątek 22 czerwca w Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze zabrzmiał dzwonek ostatni raz w roku szkolnym 2017/18. Podczas wspólnej uroczystości zgromadzeni na sali uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły obejrzeli teatrzyk
pt. „O księżniczce Puszce i jej brudnej nóżce” w wykonaniu uczniów szkoły, przypominający o zachowaniach proekologicznych, następnie utrwalane były zasady bezpieczeństwa o których należy pamiętać podczas wakacji. Podczas apelu Pani dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody uczniom wyróżnionym za osiągnięcia w różnych dziedzinach. Podziękowania otrzymali również rodzice, którzy aktywnie udzielali się w imprezach i akcjach prowadzonych w szkole. Z murami szkoły żegnali się uczniowie klas III Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Po otrzymaniu świadectw wszyscy udali się za zasłużone wakacje!!!!!

LEKKOATLETYCZNE ZMAGANIA W KAMIENNEJ GÓRZE

W środę 6.06.2017r. na stadionie lekkoatletycznym w Kamiennej Górze odbył się XVIII DOLNOŚLĄSKI MITYNG LEKKOATLETYCZNY OLIMPIAD SPECJALNYCH organizowany już po raz ósmy przez klub Olimpiad Specjalnych „PODAJ RĘKĘ” istniejący przy naszej szkole. Odwiedzili nas zawodnicy z Legnickiego Pola, Szarocina, Legnicy, Wrocławia, Jaskulina, Lwówka Śląskiego, Wałbrzycha, Milicza, Miłkowa, Głogowa, Nielestna, Wojcieszowa, Dobroszyc, Ostrowiny, Kątów Wrocławskich, Żmigrodu
Łącznie w biegach na 50, 100, 200, 400, 800m , skoku w dal z miejsca i rozbiegu, skoku wzwyż, pchnięciu kulą, rzucie piłeczką palantową, pięcioboju jak również w konkurencjach na wózkach: wyścigi na 25m i rzucie piłeczką palantową wystartowało ok. 350 uczestników z całego Dolnego Śląska.
Organizatorami imprezy byli:
 Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska – Dolnośląskie
 Klub Olimpiad Specjalnych „Podaj rękę” – Kamienna Góra
 Zespół Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze

Współorganizatorzy:
 Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Kamiennej Górze,
 Miejskie Centrum Kultury Fizycznej w Kamiennej Górze
 Stowarzyszenie „Podaj Rękę Kamienna Góra”

Impreza współfinansowana została ze środków:
 Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
 Powiat Kamiennogórski,
 Gmina Lubawka

Całoroczny wysiłek włożony w przygotowania do zawodów lekkoatletycznych nie poszedł na marne, 21 razy stawaliśmy na najwyższym miejscu na podium i po 9 razy na II i III miejscu.
Medale zdobyli dla nas:
Adrian Andrejczuk, Natalia buczek, Wiktoria Celińska, Krzysztof Dumański, Wiktoria Gołębiowska, Kacper Gryboś, Anastazja Horniak, Kacper, Koszkul, Damian Kuklis, Maja Kwaśniewicz, Elżbieta Lisowska, Kamil Pilarz, Kinga Sarnecka, Patrycja Sieńkowska, Wanesa Siwak, Damian Szczepłek, Olga Szekszteło, Ślęzak Emilia, Damian Trystuła, Dominik Ułasik, Oliwier Wąsiołek, Sylwia Wąs, Dawid Witwer, Marcin Witwer.
Mamy nadzieję, że za rok będzie jeszcze lepiej!!!

PIKNIK INTEGRACYJNY  „WESOŁE KAJAKOWANIE”
Dnia 30.05.2018 r. Zespół Szkół Specjalnych zorganizował piknik pn. „Wesołe kajakowanie”. Impreza odbyła się na Ośrodku Wodnym „Zalew” w Kamiennej Górze. W pikniku uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych, podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia – Środowiskowego Domu Samopomocy, rodzice i wolontariusze z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, oraz ratownicy z Liceum Ogólnokształcącego w Kamiennej Górze. Po raz kolejny firma „Adrenalina” udostępniła nam kajaki
i rowery wodne, dzięki czemu mogliśmy uprawiać sporty wodne. Podczas pikniku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wakacji, szczególnie nad wodą. W międzyczasie odbył się pokaz tańca dupstep dance w wykonaniu
J. Robota. Uczestnicy mogli oglądać występ, a później sami poznali podstawowe techniki tego tańca.
W czasie trwania imprezy wszyscy posilali się pysznościami z grilla. Piknik był świetną okazją do integracji i propagowania zdrowego stylu życia.

MÓJ MAGICZNY ŚWIAT Z KSIĄŻKĄ W RĘKU
14 maja 2018 r. w Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze miało miejsce kolejne z cyklu spotkań w ramach projektu „Mój magiczny świat z książką w ręku”, współfinansowanego przez program grantowy Banku Dziecięcych Uśmiechów Fundacji Banku Zachodniego WBK. Uczniowie pod opieką Pań Katarzyny Adamczyk i Marty Prochackiej mieli przyjemność wysłuchania baśni Ch. H. Andersena pt: „Stokrotka”, czytanej przez Panią Wicestarostę Małgorzatę Krzyszkowską. Dzisiejsze czytanie jest jednym
z czterech spotkań czytelniczych, których celem jest propagowanie i szerzenie czytelnictwa
wśród uczniów naszej szkoły.

 

ZAWODY LEKKOATLETYCZNE
9 maja 2018 roku na Miejskim Stadionie w Kamiennej Górze po raz drugi odbyły się zawody lekkoatletyczne osób niepełnosprawnych. Jest to jedna z imprez realizowana w ramach projektu
„Jesteśmy sprawni”. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie „Podaj Rękę Kamienna Góra” działające przy Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze i współfinansowany jest
ze środków PFRON. W organizację zawodów włączyli się: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy
i Miejskie Centrum Kultury Fizycznej w Kamiennej Górze. Zawodnicy rywalizowali w trójboju lekkoatletycznym (rzut piłeczką palantową, skok w dal z miejsca, bied na dystansie 50 m) oraz pięcioboju (bieg na 100m, pchnięcie kulą, skok w dal z rozbiegu, skok wzwyż, bieg na 400m).
W konkurencjach brali udział uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych oraz podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia Środowiskowego Domu Samopomocy w Kamiennej Górze. Wszystkim zawodnikom dopingowali rodzice i opiekunowie. Nad przebiegiem zawodów czuwali wolontariusze z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Był to czas zdrowej rywalizacji sportowej i wspólnej dobrej zabawy!

BAJKA O KSIĘŻNICZCE PUSZCE I JEJ BRUDNEJ NÓŻCE
Dnia 23 maja 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w składzie: Lalita Pietryka, Damian Kuklis, Kamil Pietryka, Kornel Pietrowski, Patrycja Sieńkowska, Wanesa Siwak – wzięli udział w XIV Przeglądzie Zespołów Artystycznych Placówek Specjalnych w Jaworze. Uczniowie zaprezentowali eko-bajkę pt. :„O Księżniczce Puszce i jej brudnej nóżce ”. Młodzi artyści bardzo ładnie wystąpili na deskach Teatru Miejskiego w Jaworze. Lalita Pietryka zdobyła specjalną nagrodę w kategorii najlepsza aktorka. Organizatorem był Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Jaworze oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci przy Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Jaworze.

DZIEŃ MATKI
„Dziękuję Ci mamo…”

28 maja 2018r. w Zespole Szkół Specjalnych odbył się apel z okazji Dnia Matki. Uczniowie pod opieką pani Magdaleny Rams przygotowali spektakl słowno – muzyczny oraz małe upominki dla mam.
Nie zabrakło chwil wzruszenia, gdy młodzież dziękowała swoim mamom między innymi za ciepło i życzliwość, za wsparcie czy za pomoc w trudnych chwilach. A także momentów pełnych radości, gdy wszyscy głośno śpiewali refren znanej piosenki „A ja wolę moją mamę”. Występ uczniów wielokrotnie nagradzany był gromkimi brawami.

ŚWIĘTA MAJOWE
Dnia 27 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze odbył się apel upamiętniający zbliżające się święta majowe. Uczniowie zaprezentowali Gronu Pedagogicznemu oraz Koleżankom i Kolegom krótki program artystyczny, podczas którego przypomnieli Święto Pracy, rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Święto Flagi i Święto Konstytucji 3 maja. W trakcie wystąpień uczniowie wykorzystywali obrazki przedstawiające hasła związane ze świętami, a także zilustrowany piktogramami wiersz W. Bełzy „Katechizm małego dziecka”. Układali również mapę Polski. Wszyscy obecni otrzymali flagi Polski, którymi mogą udekorować swoje domy podczas nadchodzących świąt majowych.

VI DOLNOŚLĄSKI TURNIEJ BOWLINGOWY OLIMPIAD SPECJALNYCH
W czwartek 10.05.2018 roku w Legnicy zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych „Podaj rękę” działającego przy Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze uczestniczyli
w VI Dolnośląskim Turnieju Bowlingowym Olimpiad Specjalnych. W turnieju wzięło udział ok. 100 zawodników z całego naszego województwa, po preeliminacjach rozpoczęły się gry właściwe. Naszą szkołę reprezentowali:
Kornel Pietrowski – I miejsce
Kinga Sarnecka – II miejsce
Olga Szekszteło – II miejsce
Katarzyna Bednarz – II miejsce
Elżbieta Lisowska – II miejsce
Damian Kuklis – II miejsce
Krzysztof Dumański – II miejsce
Kacper Gryboś – III miejsce
Wiktoria Celińska – III miejsce
trener – Wioletta Gogolewska

XI DOLNOŚLĄSKI TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH
Podczas słonecznej pogody odbył się coroczny turniej piłki nożnej 7 – osobowej.
W tym roku zorganizował je Klub OS „OLIMPIJCZYK” z Bolesławca. Celem zawodów była popularyzacja piłki nożnej, nawiązanie przyjaznych kontaktów między zawodnikami, czerpanie radości z uprawiania sportu oraz rozpowszechnianie idei Olimpiad Specjalnych w regionie. Do współrywalizacji zgłosiło się 12 ekip z 14 klubów województwa dolnośląskiego.
Po uroczystym rozpoczęciu, wciągnięciu flagi i złożeniu przysięgi drużyny rozpoczęły gry obserwowane. Po nich komisja podzieliła wszystkich pod względem sprawnościowym. W części głównej turnieju każdy zespół walczył „do upadłego”
o wygraną.
Nasi zawodnicy Adrian, Dawid, Sebastian, Krzysztof, Kacper, Kacper z Klubu OS „PODAJ RĘKĘ” działającego przy Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze wystąpił wspólnie z Klubem OS „PROMYK” Wojcieszów i po całym turnieju mogli się cieszyć z trzeciego miejsca i brązowych medali.
W całym turnieju nasz zespół wygrał trzy mecze, jeden zremisował i jeden przegrał.
Dziękujemy organizatorom za super atmosferę i sprawną organizację.

trener ekipy:
Jacek Engler

MÓJ MAGICZNY ŚWIAT Z KSIĄŻKĄ W RĘKU – WYJAZD DO TEATRU
17 kwietnia 2018r. w ramach projektu pod hasłem. „Mój magiczny świat z książką w ręku” finansowanego z Banku Dziecięcych Uśmiechów uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych pojechali na wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Spektakl
pt. „Kajtuś Czarodziej” urzekł wszystkich swoją magią, a bohater pokazał jak świat baśni może uratować wszystkich przed codzienną szarością i nudą. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę naszych uczestników i wywołały zachwyt. W drodze powrotnej wszyscy dzielili się wrażeniem, okazało się, że nie jeden uczeń chętnie zostałby „Czarodziejem”.

ŚWIATOWY DZIEŃ WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU
Kwiecień jest Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu dlatego w Zespole Szkól Specjalnych dnia 06.04.2018 r. zorganizowano spotkanie dla uczniów, rodziców i nauczycieli przybliżające wiedzę na temat autyzmu. Dzień podzielony został na dwa etapy. W pierwszy etapie wszyscy uczestnicy wykonywali prace plastyczne. Drugi etap obejmował prezentacje wykonanych prac, krótki program artystyczny. Rodzice mieli okazję również uczestniczyć w zajęciach warsztatowych poświęconych metodom i formom pracy z dzieckiem z autyzmem.

KAMIENNA GÓRA ZA 10 LAT – KONKURS PLASTYCZNY
Dnia 05 kwietnia 2018 roku w kamiennogórskim Muzeum Tkactwa odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pt.: „Kamienna Góra za 10 lat”. Na konkurs wpłynęło ponad 130 prac plastycznych z 7 placówek oświatowych naszego miasta – wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Młodzi artyści przedstawili Kamienną Górę w swoich pracach jako miasto nowoczesne
i piękne – z rozbudowanym zalewem, kinem, teatrem, nowoczesnym rynkiem! Wykonane prace plastyczne można podziwiać w Muzeum Tkactwa do końca kwietnia. Zapraszamy.

XII REGIONALNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA I INSCENIZACJI BAJEK
Dnia 22. 03. 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze w składzie: LalitaPietryka, Kamil Pietryka, Sebastian Pietryka, Kinga Sarnecka, Patrycja Sienkowska, Dawid Witwer- wzięli udział w XII Regionalnym Konkursie Pięknego Czytania i Inscenizacji Bajek. Tegoroczny konkurs odbył się w Sali Widowiskowej Miasta Wojcieszów a przebiegał pod hasłem „Klasyczna bajka w nowej odsłonie”. Nasi szkolni aktorzy wystąpili w bajce pt.:„O lesie i tajemniczym pakunku co Czerwony Kapturek niesie”.

BEZPIECZNE FERIE
Zbliżające się ferie zimowe to dla uczniów czas odpoczynku od obowiązków szkolnych oraz nauki, czas relaksu w domu i na świeżym powietrzu. To również okres czyhających na dzieci zagrożeń.

Dziś (11.01.2018r.) w Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze jak co roku zrealizowano projekt „Bezpieczne Ferie”, dzięki któremu uczniowie utrwalają sobie zasady bezpieczeństwa. Spotkanie poprzedziła wizyta strażaka, który rozmawiał z uczniami o tym jak uniknąć sytuacji zagrażających życiu i jak się ewentualnie w takich sytuacjach zachować. W trakcie realizacji projektu dzieci prezentowały przygotowane wcześniej w klasach plakaty, które przybliżały podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Po ich omówieniu, normy te utrwala wspólna gra dydaktyczna.

BAL KARNAWAŁOWY
Dnia 09.02.2018r w Zespole Szkól Specjalnych w Kamiennej Górze odbył się Bal Karnawałowy pt. ” W krainie fantazji”. Na bal przybyły wróżki, księżniczki, kowboje i inne postaci z bajek i baśni. Tańce i pląsy urozmaicane były różnorodnymi konkursami na wesoło. Wszyscy uczestnicy bawili się świetnie.

SUPER NIANIA W NASZEJ SZKOLE
13 marca 2018 roku w naszej szkole rodzice i nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu z wychowania dzieci.

Wykład przeprowadziła Dorota Zawadzka – psycholog i specjalistka w sprawach rozwoju człowieka, która zyskała popularność jako prowadząca w latach 2006–2008 program Superniania na antenie telewizji TVN.

Podczas wykładu pt. „Każdy inny – wszyscy tacy sami. O szacunku i odpowiedzialności” Dorota Zawadzka uświadamiała m.in. o prawach oraz obowiązkach jednych i drugich. Zwracała uwagę, że podczas wychowania powinni być konsekwentni i uczyć dziecko zasad i reguł. Uświadamiała, iż intensywny rozwój zmysłów we wczesnym dzieciństwie warunkuje funkcjonowanie człowieka na późniejszych etapach życia.

Cały wykład przebiegł w bardzo luźnej i radosnej atmosferze.

WIZYTA W TRUTNOVIE
Dnia 07.03.2018 roku nasi uczniowie na zaproszenie uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Trutnovie uczestniczyli w koncercie młodej, utalentowanej czeskiej piosenkarki Evy Matejovskiej.

Czeska wokalistka swoimi umiejętnościami wokalnymi, entuzjazmem i pozytywną energią oczarowała wszystkich uczestników. Warto dodać, że jej kariera zapowiada się bardzo obiecująco – wokalistka na dniach ma wydać płytę.

UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNO – OBYWATELSKIE W ZSZiO

Dnia 1 marca 2018 roku w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze odbyły się uroczystości patriotyczno-obywatelskie pod hasłem Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

W wydarzeniu udział wzięła wicestarosta Małgorzta Krzyszkowska, regionalista Bogdan Adamus, który na ręce dyrektor Marioli Jaciuk przekazał drobny upominek pochodzący z prywatnych zasobów kpt. Józefa Sierocińskiego, uczniowie klas mundurowych, dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1, Przedszkola Publicznego nr 3, Przedszkola Prywatnego Stokrotka oraz Zespołu Szkół Specjalnych, wraz z wychowawcami.

Przypominamy, iż ZSZiO przyjął za patrona klas mundurowych postać kpt. Józefa Sierocińskiego – patriotę zasłużonego dla niepodległości Polski i mieszkańca Kamiennej Góry.

Wydarzenie było wspaniałą lekcją patriotyzmu skierowaną dla najmłodszych, kształtując ich pozytywne postawy i uczucia patriotyczne poprzez zabawę.
W lutym Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. 29 Pułku Piechoty II Armii Wojska Polskiego w Kamiennej Górze reprezentowany przez Panią Mariolę Jaciuk zawarł również porozumienie z Akademią Sztuki Wojennej w Warszawie, iż obejmie ona patronatem ZSZiO. Patronat zakłada m.in. korzystanie przez uczniów z zasobów intelektualnych Akademii Sztuki Wojennej, uczestnictwo w wykładach, warsztatach, seminariach i forach dyskusyjnych organizowanych przez akademię.

VII POWIATOWY TURNIEJ GIER I ZABAW – MIKOŁAJ NA SPORTOWO
Dnia 15 grudnia 2017 roku w Zespole Szkół Publicznych w Pisarzowicach odbył się VII Powiatowy Turniej Gier i Zabaw Klas I-III „Mikołaj na sportowo”.
W turnieju o Puchar Starosty Kamiennogórskiego uczestniczyły 8 osobowe zespoły. W tym roku w rywalizacji udział wzięły drużyny ze szkół podstawowych z Miszkowic, Szarocina, Krzeszowa, Pisarzowic, SP 2 oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze.

Corocznie organizatorem tego sportowego wydarzenia jest Międzyszkolny Ośrodek Sportowy.

Zmagania odbywały się w trzech kategoriach wiekowych, a zawodnicy rywalizowali w takich konkurencjach jak Wyścig Mikołajów, Podrzucanie Prezentów czy Mikołajkowy Tor Przeszkód.

Wśród klas pierwszych najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa Nr 2 w Kamiennej Górze, drugie miejsce przypadło SP w Miszkowicach, na trzecim natomiast znalazła się szkoła z Krzeszowa.

W rywalizacji klas II ponownie na pierwszym miejscu podium stanęli uczniowie SP 2 w Kamiennej Górze, drudzy byli wychowankowie Szkoły Podstawowej w Krzeszowie, trzecie miejsce z kolei przypadło sportowcom ze szkoły w Miszkowicach.

Wyniki zmagań w klasach III nie przyniosły zaskoczenia. Najwięcej punktów i pierwsze miejsce zajęła SP 2 w Kamiennej Górze, na miejscu drugim uplasowali się uczniowie z Pisarzowic, natomiast miejsce trzecie należało do Szkoły Podstawowej z Krzeszowa.

Wszyscy mali sportowcy zostali nagrodzeni. Ponadto wicestarosta Małgorzata Krzyszkowska wręczyła osobiste nagrody dla każdej drużyny w postaci piłki do skakania.

ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Dnia 1 grudnia 2017 roku w ZSZiO odbyła się impreza z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem uroczystości był Powiat Kamiennogórski i Zespół Szkół Specjalnych, a we współorganizację włączyli się Powiatowy Ośrodek Wsparcia, Środowiskowy Dom Samopomocy, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz wolontariusze.

W tegorocznych obchodach wzięli udział zaproszeni goście, rodzice, opiekunowie oraz osoby niepełnosprawne. Po uroczystych przemówieniach wszyscy mieli przyjemność obejrzeć występ muzyczno – wokalno – taneczny w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Kamiennej Górze i Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze oraz podopiecznych z Powiatowego Ośrodka Wsparcia Środowiskowego Domu Samopomocy w Kamiennej Górze. Po części oficjalnej uczestnicy wzięli udział w zabawie tanecznej z konkursami. Dopełnieniem całej uroczystości był smaczny ciepły poczęstunek.

Poprzez dzisiejsze wydarzenie organizator chce zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa. Jest to doskonała okazja, by rozejrzeć się wokół i zauważyć, że osoby niepełnosprawne są i żyją wśród nas. Uśmiechają się, czują, mają swoje marzenia i pragnienia. Wciąż jednak ta grupa naszego społeczeństwa potrzebuje zainteresowania, wsparcia i pomocy na miarę swoich potrzeb i oczekiwań. Każdy ma bowiem prawo do tego, by być aktywnym człowiekiem, akceptowanym przez środowisko.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. W roku 2006 na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych została przyjęta Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością. Według dokonanych zapisów osoby niepełnosprawne mają prawo do wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się i do niezależnego życia, do ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, edukacji oraz prawo do udziału w życiu politycznym i kulturalnym.
Zapraszamy do poniższej relacji z wydarzenia.