Wydarzenia 2018/2019

W KRĘGU TAŃCA

„W KRĘGU TAŃCA”

W dniach od 10 do 14 września 2018 r uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych reprezentowali województwo dolnośląskie w zgrupowaniu tanecznym organizowanym przez Stowarzyszenie „Artbale” realizowanym dzięki dofinansowaniu przez PFRON oraz ARTBALE Stowarzyszenie. Zajęcia odbywały się w Ośrodku Wypoczynkowym Popowo – Somianka.
Głównym celem projektu była pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie w pełniejszej integracji społecznej i ugruntowanie zmian w postawach wzbogacających ich osobiste możliwości osiągania sukcesów oraz wykorzystywanie możliwości rehabilitacyjnych tańca. Poprzez spotkania z artystami, tancerzami, specjalistami i praktycznym ćwiczeniem tanecznym uczniowie uzyskali możliwość zapoznania się z różnymi technikami tańca, ekspresją ruchu i emocji.
Przez pięć dni uczniowie, pod okiem profesjonalnych artystów – tancerzy, poznawali kroki i figury tańców polskich oraz tańców europejskich. Intensywne treningi odbywały się do południa i po południu, wieczorami zaś wszyscy uczestniczyliśmy we wspólnych spotkaniach tanecznych. Był wieczór polski, hiszpański oraz tańca współczesnego. Dodatkową atrakcja to pokaz tańca flamenco, egipskiego, barokowego, nowoczesnego w wykonaniu pani Ani Mendak oraz pana Filipa Jedrucha.
Uwieńczeniem całego zgrupowania była prezentacja nabytych umiejętności przed publicznością Szkół Specjalnych: z Lubina, Bydgoszczy, Aleksandrowa Kujawskiego. Nasza młodzież wykonała hiszpańską rumbę i krakowiaka. Na zakończenie wszyscy uczestnicy projektu zatańczyli wspólnie Poloneza.

BEZPIECZNA SZKOŁA

Dnia 18.09.2018r we Wrocławiu odbyło się podsumowanie XIV Dolnośląskiego Konkursu pn. „Szkoła dbająca o bezpieczeństwo” ogłoszonego przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Jednym z laureatów była Szkoła Podstawowa Specjalna działająca przy Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze. W konkursie wzięło udział 90 placówek oświatowych
z całego województwa. Certyfikaty „ Szkoła dbająca o bezpieczeństwo” otrzymało 14 szkół różnego typu. Program realizowany był przez cały rok szkolny 2017/2018, a Certyfikat przyznawany jest na trzy lata. Koordynatorem programu była Anna Maksymowicz.
certyfikat Szkoła dbająca o bezpeczeństwo

RAJD INTEGRACYJNY „JESIENNE WĘDROWANIE”

21.09.2018r. osoby z niepełnosprawnością intelektualną z powiatu kamiennogórskiego wraz z rodzinami, opiekunami i wolontariuszami z Zespołu Szkół Ogólnokształcących
w Kamiennej Górze, wzięły udział w pieszym Rajdzie Integracyjnym „Jesienne wędrowanie”. Organizatorem cyklicznej imprezy, było Stowarzyszenie „Podaj Rękę Kamienna Góra” działające przy Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze.

Piechurzy, przy współudziale leśników z Nadleśnictwa Kamienna Góra, odkrywali atrakcje turystyczne gminy Lubawka. Miejscem docelowym wyprawy była Góra Świętej Anny. U stóp góry na polanie przy źródle Św. Floriana uczestnicy wyprawy obejrzeli scenkę teatralną pod hasłem „Jak rozweselić Ziemię”, przygotowaną z okazji Dnia Sprzątania Świata. Następnie piechurzy prowadzeni przez  Panią Dorotę – pracownika nadleśnictwa wyruszyli na szlak w celu zbierania śmieci. Po akcji sprzątania lasu na polanie organizator zapewnił niespodzianki w postaci: zabaw rekreacyjno – sportowych, pieczenia kiełbasek przy ognisku, pysznego bigosu i pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem.

W „kąciku przyrodnika” zorganizowanym przez Panią Dorotę i Pana Mariusza można było wziąć udział w konkursach przyrodniczych oraz posłuchać różnych ciekawostek na tematy związane z „życiem lasu”.

Rajd przeprowadzony został w ramach realizacji zadania publicznego i był współfinansowany m.in. ze środków Powiatu Kamiennogórskiego, Gminy Kamienna Góra i Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

MÓJ MAGICZNY ŚWIAT Z KSIĄŻKĄ W RĘKU – II CZYTANIE

To już drugie czytanie!

W ramach projektu „Mój magiczny świat z książką w ręku”, współfinansowanego przez Fundację Santander (wcześniej Bank Dziecięcych uśmiechów Fundacji Banku Zachodniego), dzieci wysłuchały czytanej przez Wicestarostę baśni braci Grimm pt. „Królewna Śnieżka”. Dzisiejsze spotkanie było drugim z kolei spotkaniem czytelniczym mającym na celu propagowanie i szerzenie czytelnictwa w szkole. Kolejne spotkania będą odbywać się cyklicznie.

WYBORY DO ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia 3.10.2018 r. odbyły się w naszej szkole wybory zarządu Samorządu Uczniowskiego. W tym dniu uczniowie brali udział w wyborach zgodnie z zasadami demokracji. Uczniowie otrzymali karty do głosowania z imionami i nazwiskami kandydatów. Następnie zaznaczali wybraną przez siebie osobę i kartę wrzucali do urny. Specjalnie powołana komisja podliczyła oddane głosy. W wyniku tajnego głosowania największą liczbę głosów otrzymali: Dominik Ułasik, Wanesa Siwak, Kinga Ogórek i Sebastian Pietryka.
Pamiętajmy, że władze Samorządu Uczniowskiego to przedstawiciele wszystkich uczniów. Ich praca polega między innymi na wpływaniu na życie szkoły i współdecydowaniu o sprawach jej dotyczących. Jeżeli więc macie jakieś pomysły na to, co ciekawego można w szkole zrobić lub chcecie powiedzieć o jakimś problemie – zgłoście się do przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

BIEGI PRZEŁAJOWE OLIMPIAD SPECJALNYCH

Dnia 04 października 2018 roku wzięliśmy udział w VIII Dolnośląskim Mityngu w biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych w Wojcieszowie. Nasz klub – „Podaj Rękę” Kamienna Góra – reprezentowało ośmioro zawodników oraz grupa kibiców. Startowaliśmy na dystansie 800 i 1600 metrów, których trasa wiodła wśród pięknej przyrody w okolicy Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Wszyscy szczęśliwie dotarli do mety, dopingowani przez swoich kolegów do ostatnich metrów biegów. Pomimo dużego wysiłku, zmęczenia i zaciętej rywalizacji, osiągnęliśmy sukces.  Nasi zawodnicy zdobyli medale, zajmując następujące miejsca na podium:
Anastazja Horniak, Marcelina Kwiecińska – II miejsce,
Kornel Pietrowski, Krzysztof Dumański  – III miejsce,

Olga Szekszteło, Adrian Andrejczuk, Kacper Koszkul, Damian Kuklis – IV miejsce.

Impreza, w której wzięliśmy udział to nie tylko dla nas zawody sportowe, ale również możliwość spotkania się z kolegami z innych klubów. Zmotywowani zdobytymi medalami, już zaczynamy przygotowywać się do kolejnych zawodów …

XXI PRZEGLĄD TEATRÓW AMATORSKICH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dnia 05.10.2018 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXI Przeglądzie Teatrów Amatorskich Osób Niepełnosprawnych w Lubawce. Lalita Pietryka, Wanesa Siwak,
Oliwia Igielska , Kinga Sarnecka, Wiktoria Celińska, Olga Szekszteło, Dominik Ułasik, Damian Kuklis zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie w przedstawieniu
pt.: „Przyjaciel”. Występ został nagrodzony gromkimi brawami, wszyscy uczestnicy otrzymali gratulacje oraz upominki.

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

16 października 2018 roku osoby niepełnosprawne z powiatu kamiennogórskiego wraz z rodzicami i nauczycielami Zespołu Szkół Specjalnych uczestniczyli w pełnej atrakcji wycieczce do Wrocławia.
W ramach wycieczki, uczestnicy odkrywali miniaturowy świat Kolejkowa przedstawiony na największej w Polsce makiecie zlokalizowanej na Dworcu Świebodzkim. W tym bardzo ciekawym miejscu znalazły się takie perełki architektoniczne jak: Dworzec Świebodzki, kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice
w Karpaczu, schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich.Kolejnym punktem wyprawy była wrocławska Papugarnia.
W egzotycznej scenerii można było podziwiać różnej wielkości przepiękne barwne papugi.Oswojone ptaki siadały wszystkim na głowach, rękach i ramionach czekając na smakowite specjalne przysmaki. w drodze na obiad do restauracji wszyscy mogli pospacerować po bardzo urokliwym wrocławskim rynku. Kolejną atrakcją był park trampolin JUMP WORLD. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. strefy koszykówki, strefy akrobatycznej, jampliny, strefy gladiatorów oraz basenów wypełnionych gąbkami.
Wycieczkę do Wrocławia zorganizowało Stowarzyszenie „Podaj Rękę Kamienna Góra” działające przy Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górzew ramach realizacji projektu „Jesteśmy aktywni” a współfinansowane było ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

MĄDRE BAJKI Z CAŁEGO ŚWIATA ZAMKNIĘTE W RÓŻNYCH FORMACH ARTYSTYCZNYCH

17 października 2018r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wojcieszowie odbyły się warsztaty: „Mądre bajki
z całego świata – zamknięte w różne formy artystyczne” w ramach programu: „Bank dziecięcych uśmiechów”. Uczniowie pod opieką pani Magdaleny Rams mieli za zadanie ulepienie z gliny postaci, scenografii i rekwizytów do wylosowanej przez siebie bajki. Wylosowaną bajką była „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”, więc każdy z uczestników stworzył swojego krasnoludka. Nie zabrakło również Królewny Śnieżki oraz chatki dla krasnali. Uczniowie kreatywnie spędzili czas tworząc niepowtarzalne postacie. Jednocześnie ćwiczyli swoją sprawność manualną
i utwierdzili się w wierze we własne możliwości.

POZNAJEMY ZASŁUGI KAPITANA JÓZEFA SIEROCIŃSKIEGO

W ramach obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze odwiedzili 15 października 2018 r. grób kpt. Józefa Sierocińskiego – mieszkańca Kamiennej Góry, wybitnego dowódcy
i stratega niepodległości Polski, oficera i twórcy Armii Błękitnej we Francji, adiutanta gen. Józefa Halera, kawalera Orderu Virtuti Militari. Wycieczka rozpoczęła się pod tablicą upamiętniającą miejsce zamieszkania kpt. Sierocińskiego. Tam też Pan Bogdan Adamus oraz Pan Michał Stołpiec wygłosili krótką prelekcję dotyczącą tworzenia legionów polskich oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie uczniowie udali się na cmentarz, po wysłuchaniu historii życia kapitana, zapalili znicze na jego grobie oraz w hołdzie odśpiewali hymn narodowy.

MOJE JESIENNE SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ – MALUJEMY CO CZUJEMY

5 listopada 2018 r uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych wzięli udział w warsztatach plastycznych „Moje jesienne spotkanie z książką – malujemy co czujemy”. w ramach projektu pod hasłem. „Mój magiczny świat z książką w ręku” współfinansowanego przez Fundację Santander Bank Polska uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze. Zajęcia miały na celu ekspresję plastyczną/interpretację poznanych wcześniej bajek i baśni.
Dzieci chętnie wyrażały swoje emocje, przeżycia poprzez twórczość plastyczną (rysowanie, malowanie, wycinanie, wydzieranie, lepienie, łączenie różnych technik, malowanie przy muzyce) , wykonywały mnóstwo ciekawych ilustracji do ulubionych baśni.

POWSTANIE PAŃSTWA POLSKIEGO – SPOTKANIE Z SP 1

21.11.2018 wspólnie z naszymi kolegami i koleżankami z kl. 2d ze Szkoły Podstawowej nr 1
w Kamiennej Górze poznawaliśmy historię powstania państwa polskiego. Obejrzeliśmy legendę o trzech braciach Lechu, Czechu i Rusie, wcielaliśmy się w role podczas zabawy ruchowej do treści legendy oraz wspólnie wykonaliśmy pracę plastyczną o powstaniu naszego państwa. Była to dla nas ciekawa lekcja historii.
Zajęcia odbyły się w ramach programu integracyjnego „Razem łatwiej, lepiej i weselej”

ODWIEDZINY W SZKÓŁCE LEŚNEJ

25 października 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze po raz kolejny mieli okazję gościć w Szkółce Leśnej w Krzeszowie.
Od leśniczego Bartłomieja Dymka uczestnicy dostali do samodzielnego wykonania 5 zadań. Za każde prawidłowo wykonane polecenie uczniowie otrzymywali pieczątki. Ciężka praca została nagrodzona upominkami w postaci książek i kolorowanek. Druga część zajęć mimo deszczowej pogody odbyła się w lesie, gdzie w bezpośrednim kontakcie z przyrodą uczniowie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób dziki i sójki pomagają dębom. Wszyscy mogli zabawić się w „Tropicieli przyrody” podpatrując życie lasu. Wyprawa wszystkim bardzo się podobała i z utęsknieniem czekamy na kolejne spotkanie.

PRZEGLĄD TEATRÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W LWÓWKU ŚLĄSKIM

25 października 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze po raz kolejny mieli okazję gościć w Szkółce Leśnej w Krzeszowie.
Od leśniczego Bartłomieja Dymka uczestnicy dostali do samodzielnego wykonania 5 zadań. Za każde prawidłowo wykonane polecenie uczniowie otrzymywali pieczątki. Ciężka praca została nagrodzona upominkami w postaci książek i kolorowanek. Druga część zajęć mimo deszczowej pogody odbyła się w lesie, gdzie w bezpośrednim kontakcie z przyrodą uczniowie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób dziki i sójki pomagają dębom. Wszyscy mogli zabawić się w „Tropicieli przyrody” podpatrując życie lasu. Wyprawa wszystkim bardzo się podobała i z utęsknieniem czekamy na kolejne spotkanie.

SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE

21 grudnia 2018 roku Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze odbyły się uroczystości związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie na początku spotkania uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne w montażu słowno – muzycznym o zgodzie
i pojednaniu w noc wigilijną. Po występach dyrektor ZSS Pani Wioletta Gogolewska oraz zaproszeni goście Starosta Powiatu Kamiennogórskiego Pan Jarosław Gęborys i Wicestarosta Pani Małgorzata Krzyszkowska składali wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne
i noworoczne. Po części oficjalnej, uczestnicy spotkania miło spędzili czas przy stołach zastawionych świątecznymi potrawami. Wszystkim Życzymy Wesołych Świąt!!!

MÓJ MAGICZNY ŚWIAT Z KSIĄŻKĄ W RĘKU – WYJAZD DO TEATRU ANIMACJI W JELENIEJ GÓRZE

Dziś uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze odwiedzili Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze. To niestety ostatnia nasza wizyta w teatrze w ramach projektu pod hasłem. „Mój magiczny świat z książką w ręku” współfinansowanego przez Fundację Santander Bank Polska. Wspaniali aktorzy, pięknie wykonane lalki, prawdziwa scena oraz rewelacyjna muzyka wywołały w nas prawdziwy zachwyt. Spektakl pt. „Porwanie kaczątek” urzekł nas tajemniczością, dynamiką akcji, a także niesamowitym poczuciem humoru. Ta opowieść detektywistyczna, której akcja osadzona jest
w miejskiej dżungli obudziła w każdym widzu małego tropiciela.

ZIMOWE ZABAWY NA ŚNIEGU

Dnia 16 stycznia uczniowie, rodzice i nauczyciel Zespołu Szkol Specjalnych w Kamiennej Górze kolejny raz zorganizowali zimowe zabawy na śniegu. Tym razem impreza odbyła sie w Opawie. Uczestnicy spędzali czas jeżdżąc na sankach, ślizgaczach, nartach biegowych. Rzucali się śnieżkami, lepili bałwany i korzystali z uroków zimy. Szczególną atrakcję zapewnił Międzyszkolny Uczniowski Klub Narciarski „Pod Stróżą” Miszkowice – mogliśmy spróbować jazdy sankami za skuterem śnieżnym. Jazda była naprawdę szybka i dostarczała wielu wrażeń. Na rozgrzewkę tradycyjnie mieliśmy kiełbaskę z grilla
i gorącą herbatę. Z rumieńcami na twarzach, uśmiechnięci wróciliśmy do domu.
Organizatorzy serdecznie dziękują MUKN „Pod Stróżą” Miszkowice.

SPOTKANIE CZYTELNICZE W RAMACH PROJEKTU „MÓJ MAGICZNY ŚWIAT Z KSIĄŻKĄ W RĘKU”

Dziś odbyło się III spotkanie czytelnicze w ramach projektu „Mój magiczny świat z książką w ręku” współfinansowanego przez Fundację Santander. Tym razem uczniów Zespołu Szkół Specjalnych odwiedziła P. Cecylia Skulska, Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Kamiennej Górze. P. Cecylia przeczytała baśń J. Ch. Andersena pt. „Dziewczynka
z zapałkami”. Przypomnienie tej pięknej, choć smutnej historii było dla uczniów bardzo wzruszające, tym bardziej, że spotkanie było ostatnim z zaplanowanych w ramach wymienionego wcześniej projektu.

BEZPIECZNE FERIE

25 stycznia 2019r. jak co roku w naszej szkole został zorganizowany
projekt „Bezpieczne ferie zimowe ”, dzięki któremu uczniowie utrwalają sobie zasady bezpieczeństwa. W trakcie realizacji projektu uczniowie reprezentowali przygotowane wcześniej w klasach plakaty utrwalające prawidłowe zachowania podczas zimy i w czasie wolnym. W drugiej części projektu odbył się Turniej Rodzinny, w którym uczniowie, rodzice i nauczyciele brali aktywny udział w pięciu konkurencjach sprawnościowych. W dobrych nastrojach pożegnaliśmy szkołę na dwa tygodnie.

INTEGRACYJNY KONKURS TABLICZKI MNOŻENIA

W dniu 25 lutego 2019 r.  uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze brali udział w II Integracyjnym Konkursie Tabliczki Mnożenia organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Jeleniej Górze. Celem konkursu była integracja uczniów, wdrażanie zainteresowania matematyką w formie zabaw i konkurencji matematyczno – sportowych rozgrywanych w duchu fair play. Pięcioosobowa drużyna ZSS rywalizowała z drużynami z innych placówek specjalnych z terenu województwa dolnośląskiego. Wszyscy musieli wykazać się nie tylko dobrą znajomości tabliczki mnożenia, ale również szybkością rozwiązywania zadań. Dla uczniów była to ciekawa forma sprawdzenia swojej wiedzy i porównania jest z innymi uczestnikami.

RAZEM ŁATWIEJ, LEPIEJ I WESELEJ

21.02.2019 w naszej szkole gościliśmy koleżanki i kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze. Podczas wspólnych zajęć przypomnieliśmy sobie znaczenie i historię polskich symboli narodowych. Rozwiązywaliśmy zagadki tematyczne, braliśmy udział w zabawach ruchowych. Podczas aktywności plastycznej współpracowaliśmy ze sobą w grupach wykazując się zaangażowaniem, kreatywnością wzajemną pomocą. Czekamy na kolejne spotkanie tym razem w SP nr 1!!!!!!

Zajęcia odbyły się w ramach realizacji programu integracyjnego „Razem łatwiej, lepiej i weselej”.

   ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dnia 01.03.2019r w odbył się Bal Karnawałowy pt. ” Postaci
z bajek Walta Disneya”. Na bal przybyli miedzy innymi: Myszka Miki, Królewna Śnieżka, Aladyn. W tym roku gościliśmy naszych kolegów ze szkoły w Trutnowie. Tańce i pląsy urozmaicane były różnorodnymi konkursami na wesoło. Wszyscy bawiliśmy się świetnie.

WIZYTA W CZESKIM TRUTNOWIE

15.03.2019 roku, byliśmy w Szkole Specjalnej w Trutnovie na koncercie bardzo utalentowanej czeskiej wokalistki Evy Matejovskiej. Miło nam było podziwiać jej talent wokalny. W czasie naszego pobytu u przyjaciół w Czechach panowała bardzo miła atmosfera. Po zakończonym występie Eva obiecała, że chętnie przyjedzie do naszej szkoły i zaśpiewa dla naszych kolegów i koleżanek. Pobyt w czeskiej szkole na zawsze pozostanie w naszej pamięci!

DZIEŃ WIOSNY

21 marca 2019 r. w Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze tradycyjnie przywitaliśmy wiosnę. W tym dniu uczniowie od rana przygotowywali kolorowe i zdrowe kanapki oraz przekąski. Następnie odbyło się podsumowanie projektu współfinansowanego przez Fundację Santander pod hasłem „Mój magiczny świat z książką w ręku”. Jednym
z działań w ramach projektu były warsztaty teatralne, podczas których uczniowie przygotowali własną interpretację baśni H. Ch. Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Inscenizacja stanowiła zakończenie rocznego projektu. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz samorządowych, dyrektor Santander Bank Polska w Kamiennej Górze oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek. Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami. Po występnie artystycznym wszyscy zostali zaproszeni na przygotowany wcześniej przez uczniów poczęstunek. Następnie uczniowie, rodzice i nauczyciele udali się na salę gimnastyczną, gdzie zwyczajowo odbył się Turniej Rodzinny.

KAMIENNA GÓRA – MIASTEM KULTURY I SZTUKI

Dnia 04 kwietnia 2019r. w kamiennogórskim Muzeum Tkactwa odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pt.„Kamienna Góra- miastem sztuki i kultury”.  Na konkurs wpłynęło 125 prac plastycznych  z 7 placówek oświatowych naszego miasta – wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Prace przedstawiały festiwale muzyczne na zalewie, zabawy na kamiennogórskim rynku, lekcje muzealne, turnieje rycerskie, seanse kinowe  Kamienna Góra w pracach  dzieci i młodzieży jest rzeczywiście miastem sztuki i kultury.  Wykonane prace plastyczne można podziwiać w Muzeum Tkactwa do końca kwietna. Zapraszamy

XVII DOLNOŚLĄSKI TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH

Coroczny  turniej  piłki  nożnej  7 – osobowej  w  tym  roku  zorganizował klub  „OLIMPIJCZYK”  z  Bolesławca. Celem  zawodów  była  popularyzacja tej  dyscypliny,  nawiązanie  przyjaznych  kontaktów  między zawodnikami, czerpanie  radości  z  uprawiania  sportu  oraz rozpowszechnianie  idei  Olimpiad Specjalnych w regionie. Do  współrywalizacji  zgłosiło  się 11  ekip z  13  klubów  województwa  dolnośląskiego.  Po  rozpoczęciu turnieju  przez  przedstawicieli  władz  miasta i  organizatorów  nastąpiły  gry  obserwowane.  W  pierwszej  fazie  turnieju  nasz  zespół  wygrał  2:0 
z  ATLASEM  Szarocin  i  został  zakwalifikowany  do  grupy  ZIELONEJ.Nasi  zawodnicy  Adrian,  Kacper,  Kamil,  Krzysztof  i  Kacper  z  klubu  „PODAJ  RĘKĘ”  działający  przy  ZESPOLE  SZKÓŁ  SPECJALNYCH 
w  KAMIENNEJ  GÓRZE  wystąpili  wspólnie  z  klubem  „PROMYK”  Wojcieszów jako  jedna  drużyna  i  po  całym  turnieju  mogli  się  cieszyć  z  pierwszego   miejsca   za  co  odebrali  ZŁOTE  medale  i  nagrody  rzeczowe  od  organizatorów. W  turnieju  głównym   nasz  zespół  wygrał  dwa   mecze.  Ponownie  z  ATLASEM  Szarocin  4 – 1  (po  golach  Kamila – 2,  Kamila – 1  i  Pawła – 1)  i  z  JUNIOREM  Milicz  6 – 2  (Kamil – 4, Adrian – 1, Krzysztof – 1)  oraz  jeden  zremisował z  LICZYRZEPĄ  Miłków  0 – 0. Dziękujemy  organizatorom za super  atmosferę. Zawodnicy  i  trener  Jacek

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

17 kwietnia 2019 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze odbyło się szkolne Śniadanie Wielkanocne.  Tradycyjnie składano sobie życzenia świąteczne i kosztowano potrawy przygotowane w szkolnej kuchni.  W tym roku oprócz tradycyjnej „bitwy na jajka” odbyły się zabawy ruchowe z jajkami. Świąteczne spotkanie uświetniły swoją obecnością Wicestarosta Powiatu Kamiennogórskiego Pani Małgorzata Krzyszkowska oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Cecylia Skulska.

ŚWIĘTA MAJOWE

30 kwietnia 2019 r w Zespole Szkół Specjalnych realizowany był projekt edukacyjny pod hasłem „Jestem Polakiem- odżywiam się zdrowo”. Był on realizowany w trzech etapach. W pierwszej części uczniowie za pomocą różnych technik plastycznych przygotowywali symbole narodowe, które zostały zaprezentowane przed występem artystycznym. Następnie społeczność szkolna miała możliwość podziwiać tańce ludowe w wykonaniu kolegów i koleżanek. Po występie wszyscy przygotowywali zdrowe przekąski oraz kanapki w barwach narodowych. Całodniowy projekt przebiegał w miłej i sympatycznej atmosferze wprowadzając wszystkich uczestników    w klimat świąt narodowych.

DZIEŃ SPORTU

W środę 08.05.2019 roku na stadionie miejskim w Kamiennej Górze odbył się Dzień Sportu. Do rywalizacji stanęli uczniowie nie tylko naszej szkoły ale również podopieczni zaprzyjaźnionego Powiatowego Ośrodka Wsparcia Środowiskowego Domu Samopomocy z Kamiennej Góry, aby porównać swoją szybkość, skoczność, siłę i technikę po rocznym okresie treningów. Młodsi uczniowie i mniej sprawni współrywalizowali w biegu na 50m, skoku w dal z miejsca i rzucie piłeczką palantową.
Ci nieco starsi i bardziej sprawni fizycznie rywalizowali
w pięcioboju: bieg na 100m i 400m, skok w dal z rozbiegu, skoku wzwyż i pchnięciu kulą. Do organizacji zawodów włączyli się wolontariusze z Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz spore grono rodziców. Przez cały czas trwania zawodów każdy uczeń mógł wykazać się swoimi umiejętnościami sportowymi.
Po konkurencjach sportowych nastąpiło podsumowanie rywalizacji i rozdanie medali za pierwsze trzy miejsca oraz plakietek dla wszystkich uczestników. Nie zabrakło również grilla z kiełbaską
i surówką. Pogoda dopisała, frekwencja również, emocje były, poczęstunek smaczny, uśmiech gościł na twarzach więc cóż więcej oczekiwać jak wspaniałych wspomnień z miło spędzonego czasu.

DZIEŃ MATKI

W piątek 24 maja 2019 r. w Zespole Szkół Specjalnych odbył się uroczysty Apel z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Uroczystość uświetniły swoją obecnością zaproszone mamy.

Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, wokalne i recytatorskie oraz przedstawili krótki pokaz wiosennego aerobiku dla mam, pt.: „Pan Samochodzik”. Z dużym entuzjazmem zostało przyjęte przedstawienie przez naszych podopiecznych improwizacji tanecznych oraz wykonanie salsy do utworu Majki Jeżowskiej „A ja wolę moją mamę”. Nie obyło się bez wzruszeń, uśmiechów i gorących braw dla młodych artystów. Na zakończenie uczniowie przygotowali niespodziankę dla mam – własnoręcznie wykonane bransoletki z kolorowych koralików oraz słodki poczęstunek. Młodych artystów do występu przygotowywały pani Anna Jabłońska i Agnieszka Dyrcz.

XIX DOLNOŚLĄSKI MITYNG LEKKOATLETYCZNY OLIMPIAD SPECJALNYCH

W środę 29.05.2019 r. na  stadionie  lekkoatletycznym  w  Kamiennej  Górze  odbył się  XIX  DOLNOŚLĄSKI  MITYNG  LEKKOATLETYCZNY  OLIMPIAD  SPECJALNYCH organizowany  już po raz  dziewiąty  przez  klub Olimpiad Specjalnych  „PODAJ RĘKĘ” działający  przy  Zespole  Szkół  Specjalnych
w Kamiennej  Górze.   Nasze  miasto  odwiedzili  zawodnicy  z  30 klubów Olimpiad Specjalnych z Legnickiego Pola, Szarocina, Wałbrzycha, Wrocławia, Jaskulina, Lwówka Śląskiego, Milicza, Miłkowa, Głogowa,  Legnicy, Bolesławca, Polkowic, Jeleniej Góry,  Wojcieszowa, Dobroszyc, Ostrowiny, Trzebnicy, Kątów Wrocławskich, Lubania, Opolnicy, Trutnova (CZECHY) oraz 2 reprezentacje z Kamiennej Góry, w tym  41 zawodników  z  klubu „Podaj Rękę” Kamienna Góra.  Łącznie  w  biegach na 50, 100, 200, 400, 800m , skoku w dal z miejsca i rozbiegu, skoku  wzwyż, pchnięciu kulą, rzucie piłeczką palantową, pięcioboju   jak również w konkurencjach  na wózkach: wyścigi na 25m  i rzucie piłeczką palantową  wystartowało  350 uczestników z całego Dolnego Śląska. Nasi  uczniowie pokazali  moc 
i  zdobyli  12  złotych  medali,  18  srebrnych  i  17  srebrnych.

Organizatorami imprezy są:

  • Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska – Dolnośląskie
  • Klub Olimpiad Specjalnych „Podaj rękę”  – Kamienna Góra
  • Zespół  Szkół Specjalnych  w  Kamiennej  Górze

Współorganizatorzy:

  • Międzyszkolny  Ośrodek  Sportowy  w  Kamiennej  Górze,
  • Miejskie  Centrum  Kultury  Fizycznej  w  Kamiennej  Górze
  • Stowarzyszenie „Podaj Rękę Kamienna Góra”

Impreza współfinansowana jest ze środków:

  • Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
  • Powiatu Kamiennogórskiego,
  • Gminy Lubawka

Otwarcia dokonała Pani Małgorzata Krzyszkowska – Wicestarosta Kamiennogórski. Na ręce organizatora, uczestników i wszystkich zgromadzonych gości słowa uznania w formie listu przekazała Pani Marzeny Machałek Wiceminister Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zawody zaszczycił Pan Paweł Parus Pełnomocnik Marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami.

Budujące  słowa  popłynęły  z  ust  Pani  Bożeny Zakrawacz – Wiceprezes  Olimpiad  Specjalnych, że na kamiennogórskim stadionie  od  wielu  lat  organizuje się największą  lekkoatletyczną  imprezę  w  naszym  województwie, dlatego można  oficjalnie  mianować  KAMIENNĄ GÓRĘ „LEKKOATLETYCZNĄ STOLICĄ  DOLNEGO  ŚLĄSKA”.

PODSUMOWANIE PROGRAMU RAZEM ŁATWIEJ, LEPIEJ I WESELEJ

11 czerwca 2019 roku uczestniczyliśmy w podsumowaniu programu integracyjnego „Razem łatwiej, lepiej i weselej”, w którym od ośmiu lat bierzemy udział wspólnie z kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Wicestarosta Kamiennogórski Małgorzata Krzyszkowska, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych  w Kamiennej Górze Wioletta Gogolewska oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze Katarzyna Bielewicz – Czyczkan, rodzice, uczniowie obu szkół i nauczyciele. Przewodnie hasło naszych spotkań brzmiało „My w naszym kraju”. Podczas wspólnych zajęć poznawaliśmy historię, kulturę i obyczaje naszego kraju. W trakcie spotkania podsumowującego, obejrzeliśmy program artystyczny w wykonaniu najmłodszych kolegów i koleżanek, prezentację multimedialną, oraz wszyscy wyklejaliśmy biało – czerwonymi sercami najdłuższą flagę Polski.
Impreza i wspomnienia przysporzyły wszystkim dużo radości!!!!