Wydarzenia 2016/2017

UGRILLOWANI

9 czerwca 2017r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w I Mistrzostwach Osób Niepełnosprawnych w Grillowaniu, które odbyły się w Stanicy „Przepiórka” w Szarocinie.

Do konkursu stanęło 7 drużyn z powiatu kamiennogórskiego, wałbrzyskiego oraz złotoryjskiego. Z produktów dostępnych w spiżarni „Ugrillowanych” wspaniali kucharze wyczarowali przepyszne szaszłyki, mięsa oraz sałatki. Ponadto przygotowali piękne nakrycie stołu, które ściśle współgrało z naturą. Pomimo dużej konkurencji drużyna w składzie Bożena Siwak, Kornel Pietrzyk, Sebastian Tomasiak, Damian Kuklis pod opieką pani Andżeliki Chronowskiej wywalczyła I miejsce.

DZIEŃ MATKI

Dzisiaj 26 maja 2017 w Zespole Szkół Specjalnych obchodziliśmy Święto Naszych Mam.

Koło południa zebraliśmy się w Sali gimnastycznej gdzie przy muzyce i wierszach uczciliśmy ten dzień. Okazjonalne wiersze i odpowiednio dobrana muzyka bardzo się wszystkim podobały. Po części artystycznej wszystkie dzieci złożyły mamom życzenia i wręczyły bukiety pachnących bzów.

WYCIECZKA DO SZKLARSKIEJ POREBY

W dniach 24-25 maja 2017 roku Stowarzyszenie „Podaj rękę Kamienna Góra ” było organizatorem wycieczki do Szklarskiej Poręby.

Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzali ścieżkę edukacyjną, na której znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu naturalnej wielkości dinozaurów, oglądali seans filmowy w kinie 6D, płukali złoto, jeździli kolejką Flinstonów, poszukiwali szkieletu T- rexa. Wieczorem piekli kiełbaski przy ognisku i bawili się wspólnie na dyskotece w pensjonacie „Świteź”. Drugiego dnia sprawdzali swoją sprawność fizyczną pokonując trasy w Parku Linowym. W trakcie wycieczki wszyscy mieli zapewnione zakwaterowanie i posiłki. Jak zwykle panowała miła i radosna atmosfera. Wycieczka była współfinansowana ze środków PFRON w Kamiennej Górze.

V DOLNOŚLĄSKI TURNIEJ BOWLINGOWY OLIMPIAD SPECJALNYCH LEGNICA 18.05.2017

W czwartek 18.05.2017 roku w Legnicy zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych „Podaj rękę” działającego przy Zespole Szkół Specjalnych
w Kamiennej Górze uczestniczyli w V Dolnośląskim Turnieju Bowlingowym Olimpiad Specjalnych.

W turnieju wzięło udział ok. 100 zawodników z całego naszego województwa, po preeliminacjach rozpoczęły się gry właściwe. Naszą szkołę reprezentowali:

Kamil Szafraniec – I miejsce

Kinga Sarnecka – II miejsce

Kacper Gryboś – II miejsce

Wiktoria Celińska – III miejsce

Damian Kuklis – IV miejsce

Krzysztof Dumański – IV miejsce

ZAWODY LEKKOATLETYCZNE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W środę 17 maja 2017 r. na Miejskim Stadionie w Kamiennej Górze odbyły się zawody lekkoatletyczne osób niepełnosprawnych.

Jest to jedna z imprez realizowana w ramach projektu „Cztery pory roku na sportowo” – wiosna, którego celem jest propagowanie aktywnego wypoczynku na co dzień przez cały rok wspólnie z rodziną. Projekt realizuje Stowarzyszenie „Podaj Rękę Kamienna Góra”, działające przy Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze a współfinansowany jest ze środków PFRON oraz Fundacji Banku Zachodniego „Bank Dziecięcych Uśmiechów”. W organizację zawodów włączyli się Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, Miejskie Centrum Kultury Fizycznej oraz Powiat Kamiennogórski. Zawody rozpoczęła Pani Małgorzata Krzyszkowska – Wicestarosta Kamiennogórski, życząc wszystkim udanych startów, miejsc na podium i dobrej zabawy. Zawodnicy z Zespołu Szkół Specjalnych oraz podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia Środowiskowego Domu Samopomocy w Kamiennej Górze, rywalizowali w trójboju lekkoatletycznym (rzut piłeczką palantową, skok w dal, bied na dystansie 50 m) oraz pięcioboju (bieg na 100m, pchnięcie kulą, skok w dal z rozbiegu, skok wzwyż, bieg na 400m). Nad przebiegiem zawodów czuwali uczniowie – wolontariusze z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Wszystkim zawodnikom gorąco dopingowali rodzice. Po wręczeniu medali i pamiątkowych odznak na wszystkich uczestników sportowej imprezy czekały pyszne kiełbaski z dodatkami. Był to dzień pod hasłem zdrowej rywalizacji i dobrego humoru!

RAZEM ŁATWIEJ, LEPIEJ, WESELEJ

W czwartek 27 kwietnia 2017 roku uczestniczyliśmy w podsumowaniu projektu integracyjnego „Razem łatwiej, lepiej i weselej” w którym od sześciu lat bierzemy udział wspólnie z kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: przedstawiciele władz powiatu, miasta, dyrektorzy – ZSS i SP nr1, rodzice, uczniowie obu szkół
i nauczyciele. W tym roku szkolnym integrowaliśmy się w działaniach proekologicznych. Podczas imprezy przedstwiliśmy montaż słowno – muzyczny pt. „Co to jest przyroda?”, zaprezentowana została prezentacja multimedialna upamiętniająca realizację naszych wspólnych zajęć. Podsumowany został również konkurs plastyczno- techniczny „Coś z niczego”. Wśród uczniów naszej szkoły nagrody główne otrzymali: Oliwier Wąsiołek, Kornel Pietrzyk, Damian Kuklis i Sylwia Wąs. Jury przyznało również specjalne wyróżnienia Damianowi Szczepłkowi i Kornelowi Pietrowskiemu. Pozostali uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni za udział. Na zakończenie spotkania wspólnie z rodzicami wzięliśmy udział w warsztatach na projekt
i prezentację strojów z odpadów. Zabawa była bardzo udana!!!!

XV DĄLNOŚLASKI TURNIEJ PIŁKI NOZNEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH – LWÓWEK ŚLĄSKI

W deszczową aurę przyszło rywalizować naszej drużynie w składzie Mateusz, Sebastian Z., Sebastian T., Krzysztof, Kacper, Adrian, Kornel, Paweł, Piotr, Wiesław
w XV DOLNOŚLĄSKIM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ OLIMPIAD SPECJLANYCH – LWÓWEK ŚLĄSKI 26.04.2017.
Spięci i gotowi wyruszyliśmy na miejsce zawodów z samego rana. Droga minęła na ustaleniach taktyki i dodatkowej mobilizacji. Po uroczystym rozpoczęciu i przywitaniu przez organizatora, Klub Olimpiad Specjalnych „JEŻYK”, nasi chłopcy przystąpili do gier obserwowanych. Na pierwszy ogień przyszło nam grać z klubem „ATLAS” Szarocin. Ten mecz można zaliczyć do lekkich i przyjemnych. Zakończył się on naszym zwycięstwem 2:0 po golu Piotra
i Sebastiana Z.. Drugi mecz toczyliśmy z dużo bardziej wymagającym przeciwnikiem „RAZEM” Lubań. Mimo zaciętej walki ulegliśmy rywalowi 2:0. Trzeci pojedynek po wyrównanym spotkaniu udało się nam przechylić na naszą korzyść dopiero
w ostatniej minucie. Mimo, że na 7 minut przed końcem przegrywaliśmy 2:1. Wspaniałą formą strzelecką wykazał się Sebastian Z. który strzelił wszystkie gole dla naszej drużyny i mogliśmy się cieszyć ze zwycięstwa 3:2. Do ostatniego meczu przystępowaliśmy z wielką presją i bardzo dużymi szansami na zdobycie pierwszego miejsca. Wystarczył nam do tego remis. Niestety mimo tego, że długo utrzymywał się wynik 2:2 to w końcówce naszym zabrakło sił i klub „OLIMPIJCZYK” z Bolesławca w drugiej połowie nie pozostawił złudzeń kto jest lepszy aplikując nam trzy gole. Tym samym został mistrzem naszej grupy. W tym meczu dwa gole dla naszej drużyny strzelił Paweł a spotkanie zakończyło się naszą przegraną 2:5. Turniej pokazał nam, że mamy braki kondycyjne i często zawodzimy w sytuacjach strzeleckich. Wiemy nad czym mamy pracować i to będziemy poprawiać na treningach. Podczas ceremonii zakończenia nasi reprezentanci otrzymali srebrne medale za zdobycie drugiego miejsca oraz indywidualne upominki od organizatorów. Mimo deszczowej pogody wracaliśmy do domu zadowoleni, pełni nowych wrażeń z postanowieniem dalszego doskonalenia umiejętności gry w piłkę nożną.

II ORLIK CUP – KAMIENNA GÓRA

Dnia 20.04.2017 roku na ORLIKU przy zalewie w KAMIENNEJ GÓRZE odbył się drugi turniej piłki nożnej organizowany przez Dom Pomocy Społecznej
w SZAROCINIE.

Mimo słabej pogody do rywalizacji przystąpiło 8 zespołów: DPS SZAROCIN, DPS PODZAMEK, DPS OPOLNICA, ŚDS KAMIENNA GÓRA, ŚDS WAŁBRZYCH, ŚDS ŚWIEBODZICE, SPEC TEM LEGNICA i ZSS KAMIENNA GÓRA. Naszą szkołę reprezentowali KRZYSZTOF, ADRIAN, KORNEL, KACPER, MATEUSZ, SEBASTIAN T., SEBASTIAN Z. Po losowaniu trafiliśmy do grupy „A” z ŚDS WAŁBRZYCH, DPS SZAROCIN, ŚDS ŚWIEBODZICE. Pierwszy mecz graliśmy z Wałbrzychem i zakończył się on naszą porażką 2-0. Później zagraliśmy już lepiej
z ŚDS Świebodzice wygrywając 2-0. Ostatni mecz w grupie o prawo gry w półfinałach wygraliśmy zdecydowanie 6-2 z DPS SZAROCIN. W półfinale trafiliśmy na teoretycznie najsilniejszego rywala DPS Opolnica i mimo starań nie daliśmy rady z nimi wygrać przegrywając 4-0 (choć mieliśmy co najmniej 4 stuprocentowe sytuacje do strzelenia choć honorowego gola). Ostatni nasz pojedynek zagraliśmy o trzecie miejsce z SPEC TEAM Legnica. Nasi zawodnicy nie pozostawili złudzeń przeciwnikom na zdobycie brązowego medalu i pewnie wygrali 4-1 po golach Sebastiana Z. – 2, Krzyśka i Kornela. Za trud i dzielną postawę nasi reprezentanci otrzymali brązowe medale, słodki uśmiech, dyplom, piękny puchar oraz piłkę do „nogi”, która przyda się do dalszych treningów tym bardziej, że za tydzień jedziemy na następny turniej piłkarski do Lwówka Śląskiego.

Organizatorom dziękujemy za zaproszenie, super organizację, smaczne przekąski, ciepły posiłek i uśmiech dookoła głowy. Mamy nadzieję, że za rok znów będziemy się mogli sprawdzić na trzeciej edycji turnieju ORLIK CUP.

SZKOLNA WIELKANOC

12 kwietnia 2017 roku, przy wielkanocnym stole spotkaliśmy się wspólnie z nauczycielami, pracownikami szkoły i przedstawicielami Rady Rodziców.

Tradycyjnie składaliśmy sobie życzenia świąteczne i kosztowaliśmy potrawy przygotowane w szkolnej kuchni. W tym roku oprócz tradycyjnej „bitwy na jajka”, odbyło się również podsumowanie zadań pt. „Czytanie łączy pokolenia” oraz „Moje zakończenie opowiadania wielkanocnego”, wynikających z naszego udziału w Ogólnopolskim Konkursie „Zaczytana Szkoła”.

IX DOLNOŚLĄSKI MITYNG PŁYWACKI OLIMPIAD SPECJALNYCH

6 kwietnia na pływalni Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu odbył się IX Dolnośląski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych.

W zawodach uczestniczyło ok. 200 pływaków, a wśród nich uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze, reprezentujących stowarzyszenie „Podaj Rękę Kamienna Góra”. Pływacy zdobyli 7 medali: 2 złote , 3 srebrne oraz 2 brązowe.

KONKURS PLASTYCZNY „MOJE MIASTO DZIŚ…”

Dnia 05 kwietnia w kamiennogórskim Muzeum Tkactwa odbyło się uroczyste wręczenie nagródlaureatom konkursu plastycznego pt.„ Moje miasto dziś…”.

Na konkurs wpłynęło 185 prac plastycznych z 9 placówek oświatowych naszego miasta – wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Prace przedstawiały ciekawe zakątki i zabytki naszego miasta- rynek, ratusz, zalew, a także obiekty, które całkiem niedawno pojawiły się w naszym mieście – rondo czy galeria handlowa. Kamienna Góra w pracach dzieci i młodzieży jest pięknym, kolorowym i słonecznym miastem. Wykonane prace plastyczne można podziwiać w Muzeum Tkactwa do końca kwietna. Zapraszamy.

ŚWIATOWY DZIEŃ WIEDZY O AUTYZMIE

Dnia 03 kwietnia 2017 r. nasza szkoła obchodziła Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.

Dzień ten rozpoczęliśmy montażem słowno – muzycznym, w którym nasi koledzy zaprezentowali układ taneczny do utworu Piotra Czajkowskiego „Walc kwiatów”. Następnie został przedstawiony świat widziany oczami dziecka z autyzmem. Występ zakończył Damian Kuklis, który do akompaniamentu gitarowego Piotra Soboty odśpiewał piosenkę pt.: „Autystyczny”. Wykonanie piosenki przez Damiana spodobało się tak bardzo, że musiał bisować.
W dalszej części nasi rodzice, zaproszeni goście, nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu, natomiast wszyscy uczniowie wraz z opiekunami oraz wolontariuszami z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze wzięliśmy udział w pokazie magii oraz różnorodnych konkursach, zabawach przy muzyce. Wiele emocji towarzyszyło nam podczas wchodzenia na ściankę wspinaczkową oraz w konkurencja celnościowa „bramka piłkarska” z pomiarem prędkości strzału.

NA SPORTOWO PRZEZ CZTERY PORY ROKU

ZIMA TO NIE CZAS SIEDZENIA W DOMU

MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY

W ubiegłym tygodniu Stowarzyszenie „Podaj Rękę Kamienna Góra” zorganizowało dla osób niepełnosprawnych zabawy sportowe na śniegu. To już ostatni moment aby móc poczuć odchodzącą zimę. Na resztkach śniegu w STACJI NARCIARSKIEJ CZARNÓW uczestnicy mogli spędzić czas jeżdżąc na sankach i nartach. Szaleństwu nie było końca bo jak wiadomo każde dziecko lubi białe szaleństwo. Jazda na kometach, sankach i „byle czym” sprawiła przyjemność i radość wszystkim uczestnikom. Część rodziców, wolontariuszy, nauczycieli również uległa urokowi dzieciństwa i „dosiadła sanek”, aby przypomnieć sobie te cudowne dawne lata. Zjazdy z góry i wyścigi pod górę okazały się super zabawą
a wywrotki sprawiały radość i uśmiech współbawiących się rówieśników. Co odważniejsi spróbowali swoich sił na nartach biegowych. Na początku chodzeniu towarzyszyły upadki, plątanina nart oraz problemy ze wstawaniem. Jednak po kilku próbach większość opanowała sztukę chodzenia na nartach a niektórzy spróbowali swoich sił w krótkich zjazdach. Całość uświetniło ognisko. Każdy uczestnik mógł usmażyć sobie kiełbaskę na kijku i posilić się po wysiłku. Po wypowiedziach uczestników wracających po białych szaleństwach autobusem do Kamiennej możemy stwierdzić, że wszyscy świetnie się bawili i chętnie powtórzą to za rok. W ten sposób zakończyła się pierwsza część realizowanego projektu „Na sportowo przez cztery pory roku”, który jest współfinansowany ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK.

WIZYTA W CZESKIM TRUNOVIE

W dniu 03.03.2017 roku, byliśmy w Szkole Specjalnej w Trutnovie na koncercie, młodej utalentowanej czeskiej piosenkarki Evy Matejovskiej.

Czeska wokalistka oczarowała nas swoimi umiejętnościami wokalnymi, entuzjazmem i pozytywną energią. Po koncercie zostaliśmy zaproszeni przez naszych czeskich przyjaciół na pyszny, słodki poczęstunek. Jak zwykle zostaliśmy bardzo serdecznie i miło przyjęci!

ZABAWA KARNAWAŁOWA „NA DZIKIM ZACHODZIE”

10 lutego 2017 r. wzięliśmy udział w zabawie karnawałowej, która odbyła się w Centrum Kultury. W imprezie uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze, podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia – Środowiskowego Domu Samopomocy w Kamiennej Górze a także uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły z Czech.

Tym razem przenieśliśmy się na Dziki Zachód. Na szczęście obyło się bez strzelaniny rodem z Dzikiego Zachodu…
… bo uczestnicy i opiekunowie byli przebrani za mieszkańców Dzikiego Zachodu.
Swoją obecnością zaszczycili nas Indianie i Indianki, Kowboje i Kowbojki był Szeryf i Szeryfka. Jak na prawdziwy Bal na Dzikim Zachodzie przystało, przebierańcy bawili się świetnie. Wszyscy brali udział w zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. W trakcie szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić sokiemw niezwykłym klimacie Saloonu z Dzikiego Zachodu. Kiedy czas zabawy dobiegał końca uczestnicy
z żalem opuszczali salę. Wspólne zabawy przyniosły wiele radości, a to było głównym celem tego balu.
Mamy nadzieję, że za rok będziemy się równie dobrze bawić i być może Wehikuł Czasu także przeniesie nas w nieznane i dalekie nam klimaty.

„PODAJ RĘKĘ” NA NARTACH

Klub Olimpiad Specjalnych „PODAJ RĘKĘ” działający przy Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze dnia 7 lutego 2017 roku wziął udział po raz pierwszy w jego historii w DOLNOŚLĄSKIM MITYNGU W NARCIARSTWIE BIEGOWYM OLIMPIAD SPECJALNYCH.

W Jakuszycach nasi zawodnicy stawili się wspólnie z kolegami i koleżankami z klubów ANNA LEGNICKIE POLE, JEŻYK LWÓWEK ŚLĄSKI, JEŻYKI WAŁBRZYCH, META WROCŁAW, OLIMPIJCZYK BOLESŁAWIEC, ORZEŁ NIELESTNO, RADOŚNI DOBROSZYCE, SPORTOWIEC OSTROWINA, SZANSA WROCŁAW, RAZEM LUBAŃ, ŚNIEŻYNKI SZKLARSKA PORĘBA i gospodarzami zawodów PROMYKIEM WOJCIESZÓW aby rywalizować
w biegach narciarskich na dystansach 50, 100, 500 i 1000 metrów. Po uroczystym rozpoczęciu, wciągnięciu flagi na maszt i złożeniu przysięgi pierwsza na trasę ruszyła Bożena Siwak. Po niej współrywalizowali Krzysztof Dumański i Adian Andrejczuk. Następnie do swoich wyścigów przystąpili Wiktoria Celińska i Kacper Gryboś. Każdy z naszych zawodników brał udział w dwóch konkurencjach. Bożena, Krzysztof i Adrian biegali na dystansach 500 i 1000 m a Wiktoria i Kacper na 50 i 100 m. Pod czujnym okiem opiekunki naszego zespołu pani Bożeny Kiełek oraz trenera Jacka Englera nasi zawodnicy zdobyli 3 srebrne medale, 5 brązowych i 2 czwarte miejsca. Za swoje występy otrzymali od organizatorów drobne upominki i po zakończeniu udali się do swoich domów, aby opowiedzieć o nowej przygodzie. Jak na pierwszy start
w narciarstwie biegowym nasi zawodnicy spisali się przyzwoicie i każdy z nich zadeklarował się do dalszych treningów tej dyscypliny sportu. Za rok powalczymy o złote medale!

WOLONTARIUSZE Z AZJI I AFRYKI W ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH W KAMIENNEJ GÓRZE

W dniach od 09.01. do 13.01.2017 roku naszej szkole gościliśmy wolontariuszki z odległych państw – Indonezji, Ghany i Malezji.

W ramach pobytu dziewczyny zapoznały nas ze swoim codziennym życiem, przyrodą, kulturą, obyczajami i systemem oświaty swoich krajów. Każdy dzień wypełniony był innymi atrakcjami. Wolontariuszki miały przygotowane prezentacje multimedialne, filmy i tradycyjne stroje. Mieliśmy okazję nauczyć się podstawowych kroków rożnych tańców, przygotowywaliśmy wspólny afrykański posiłek, nauczyliśmy się rysować, wzory zwane w Indonezji – Batik, ponadto wszyscy wzajemnie uczyliśmy się podstawowych komunikatów w różnych językach. W ramach wspólnych, codziennych spotkań gościli u nas również wolontariusze z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze.

JASEŁKA

Dzisiaj 22 grudnia 2016 w Zespole Szkół Specjalnych odbyły się uroczystości związane z obchodami Bożego Narodzenia.

Uroczystą wieczerze poprzedziły występy uczniów, którzy przy wtórze tradycyjnych kolęd zaprezentowali historię narodzin Chrystusa. Po inscenizacji Jasełek nastąpiło tradycyjne łamanie się opłatkiem oraz serdeczne życzenia Bożonarodzeniowe i Noworoczne. Przy stołach suto zastawionych tradycyjnymi potrawami wigilijnymi uczestnicy miło spędzili czas.Spotkanie opłatkowe uświetnili swoją obecnością włodarze naszego powiatu Pan starosta Jarosław Gęborys oraz Pani vicestarosta Małgorzata Krzyszkowska.

MIKOŁAJKI

4 grudnia 2016r w naszej szkole był dniem wyjątkowym – przepełnionym uśmiechem, radością i niespodziankami.

A wszystko to dzięki wizycie św. Mikołaja, który przyszedł do nas w towarzystwie swojego orszaku. Hojny gość przyniósł ze sobą mnóstwo prezentów
a Śnieżynki przygotowały dla nas konkursy i zabawy na wesoło. Mogliśmy wykazać się refleksem, sprytem i pomysłowością a także umiejętnościami tanecznymi podczas Zumby prowadzonej przez Piotra – pomocnika Mikołaja. W tym roku dodatkową atrakcją było malowanie na naszych buziek. Dla wszystkich był przygotowany poczęstunek – pyszne ciasta, owoce i napoje. Po zakończonych zabawach nadszedł czas wręczania prezentów i jak zwykle Mikołaj pamiętał o całej społeczności szkoły. My również przygotowaliśmy dla naszego gościa przepiękne, własnoręcznie wykonane upominki. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Radości było co niemiara!

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i wspaniałe przygotowanie imprezy mikołajkowej w naszej szkole!!!!!!!!

PRZEGLĄD PIOSENKI TURYSTYCZNEJ I SKECZY W WOJCIESZOWIE

W dniu 17.11.2016r. wzięliśmy udział w XIII Powiatowym Przeglądzie Piosenki Turystycznej i Skeczy w Wojcieszowie.

Nasz szkolny zespół „Rozśpiewane Włóczykije” zaprezentował szerokiej publiczności dwie piosenki pt. „Jedziemy autostopem” oraz wiązankę „Piosenki pokoleń”. Był to kolejny nasz występ na scenie wojcieszowskiego Domu Kultury i jak co roku zostaliśmy tam bardzo gorąco przyjęci. Ten dzień był dla nas nie tylko możliwością zaprezentowania naszych muzycznych talentów, mieliśmy też możliwość podziwiania artystycznych umiejętności naszych przyjaciół. Czas spędzony w Wojcieszowie wypełniony był kolorami, muzyką, radością i niesamowitą przyjazną atmosferą. Docenienie przez jurorów naszych umiejętności oraz radość ze wspólnego śpiewania na pewno jest dla nas zachętą do wzięcia udziału w przeglądzie piosenki w przyszłym roku!!!!

IV OTWARTE ZAWOWY PŁYWACKIE OSÓB NIEPELNOSPRAWNYCH „WODNE ZMAGANIA”

W dniu 15 listopada 2016 r. na Krytej Pływalni w Kamiennej Górze odbyły się IV Otwarte Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych pn. ”Wodne Zmagania, których głównym organizatorem było Stowarzyszenie „Podaj Rękę Kamienna Góra”.

Zawody rozpoczęły się od pokazu ratowniczego w wykonaniu kamiennogórskiej grupy ratowniczej WOPR pod kierunkiem Janusza Legutko.

Pływacy rywalizowali ze sobą w konkurencjach indywidualnych na dystansach: 25 m oraz 50 m w stylu dowolnym, klasycznym i grzbietowym. Całą rywalizację zakończyła sztafeta 4×25 m stylem dowolnym.

W zawodach uczestniczyło 70 pływaków reprezentujących: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Wojcieszów, Publiczną Szkołę Podstawową Specjalną nr 10 i Gimnazjum Specjalnego nr 10 Wałbrzych, Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych Lwówek Śląski, DPS Szarocin, Zespól Szkół Publicznych w Krzeszowie, Powiatowy Ośrodek Wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy z Kamiennej Góry oraz gospodarze Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze zdobyli 2 złote medale, 6 srebrnych medali i 6 brązowych. W rywalizacji sztafet zajęli
4 miejsce.

Współorganizatorami zawodów byli:

Zespół Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze
Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Kamiennej Górze
Powiat Kamiennogórski
Gmina Lubawka
Miejskie Centrum Kultury Fizycznej w Kamiennej Górze

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Muzeum Tkactwa
w Kamiennej Górze.

W pierwszej części spotkania organizatorzy przypomnieli o wydarzeniach związanych z utratą i odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Uczniowie mieli okazję wczuć się w rolę zaborców Polski (zakładali historyczne stroje). Duże emocje wzbudziły w uczniach starodawne listy, pieniądze, gazety oraz armatnie kule. W drugiej części spotkania odbyły się zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie samodzielnie wykonywali flagi, zakładki do książek a także kwiaty białej i czerwonej bibuły, z których powstały piękne bukiety w barwach narodowych.

Lekcja muzealna była atrakcyjną formą zajęć edukacyjnych dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych.

ŚNIADANIE DAJE MOC

08 listopada 2016 r. w Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze zorganizowano zdrowe śniadanie w ramach realizacji programu „ Śniadanie daje moc”.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola Publicznego nr 3 oraz zaproszeni goście. Na początku odbyła się pogadanka na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w żywieniu. Następnie uczniowie oraz zaproszeni goście wspólnie układali zasady zdrowego odżywiania. Według otrzymanego przepisu samodzielnie wybierali produkty niezbędne do wykonania śniadania (twarogu, sałatki oraz owocowych szaszłyków). Wszyscy uczestnicy zaangażowali się w przygotowanie zdrowych potraw, które z apetytem zostały przez nich zjedzone.
Podczas spotkania odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatu dla Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze „Szkoła przyjazna żywieniu
i aktywności fizycznej”, który podsumowywał realizacje programu KIK/34Szwajcarsko-Polski pt. „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”.

WARSZTATY KULINARNE

W sobotę 05 listopada 2016 roku uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze wraz z rodzicami i nauczycielami, wzięli udział w warsztatach kulinarnych, których organizatorem była Fundacja „Czemu Nie?!”

W restauracji Babinicz znajdującej się w kompleksie Dworzysko w Szczawnie Zdroju, dzieci pod fachowym okiem szefa kuchni, gotowały przeróżne potrawy, m.in. zupę krem dyniowo – pomarańczową z melonem, ryż z jabłkami w dwóch odsłonach – orzechowej
i migdałowej, brzoskwinie zapiekane z biszkoptami, chipsy z jarmużu, naleśniki z pomarańczami i babeczki marchewkowe. Uwieńczeniem kulinarnych popisów była wspólna degustacja przygotowanych smakołyków.
Było pachnąco, kolorowo, smacznie, ciekawiei bardzo wesoło!

HALLOWEEN – GOŚCINNIE U PRZYJACIÓŁ

Halloween – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych.

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Święto Halloween w Polsce pojawiło się
w latach 90. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp.

Właśnie w takiej atmosferze nasi uczniowie bawili się na balu zorganizowanym przez Powiatowy Ośrodk Wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy z Kamiennej Góry. Stroje, wystrój sali i dekoracje oddawały nastrój święta. Natomiast wszyscy uczestnicy mieli zgoła inny nastrój. Od samego początku trwały szalone tańce, zabawy, konkursy przy super muzyce. Nie zapomniano również o napojach chłodzących, przekąskach i ciepłym posiłku. Po ostatnim nagraniu wszyscy zadowoleni opuszczali salę a wspomnienia będą mogli odświeżać oglądając liczne zdjęcia.

Dziękujemy za zaproszenie i postaramy się zrewanżować.

MIĘDZYSZKOLNY INTEGRACYJNY KONKURS RECYTATORSKI

Dnia 28 października 2016r. w pięknej scenerii Starej Kopalni w Wałbrzychu wzięliśmy udział w XIV Międzyszkolnym Integracyjnym Konkursie Recytatorskim zorganizowanym wramach XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2016.

W konkursie wzięło udział 43 wspaniałych recytatorów ze szkół powiatu kamiennogórskiegoi wałbrzyskiego, którzy walczyli w czterech kategoriach wiekowych, recytując dowolnie wybrane wiersze znanych poetów. Wszystkie występy oceniało profesjonalne jury, które zwracało uwagę na dobór repertuaru, interpretacje utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

Nasi uczniowie zaprezentowali się godnie i zajęli:

Roksana Porowska – II miejsce,

Krzysztof Dumański – III miejsce,

natomiast Sebastian Pietryka i Damian Kuklis otrzymali wyróżnienia.

Recytatorzy usłyszeli wiele słów uznania od jury i organizatorów a miłą niespodzianką dla wszystkich był słodki poczęstunek, występy muzyczno – taneczne zespołów „Iskierki” oraz „Esy Floresy” a także pamiątkowe dyplomy.

Wróciliśmy do szkoły pełni nowych doznań i przeżyć artystycznych, o których na pewno szybko nie zapomnimy…

RAZEM ŁATWIEJ, LEPIEJ, WESELEJ

W piątek 28 listopada 2016 roku w naszej szkole, odbyły się zajęcia edukacyjne z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze.

Jest to szósty rok wzajemnych działań w ramach realizacji projektu integracyjnego „Razem łatwiej, lepiej i weselej”.

W roku szkolnym 2016/2017 tematem przewodnim wspólnych cyklicznych spotkań będzie ochrona środowiska i kształtowanie zachowań proekologicznych wśród dzieci. W piątkowych zajęciach uczniowie wykazali się wiedzą na temat ekologii i wzięli udział w twórczych zabawach
z wykorzystaniem gazet.Było miło, wesoło i kreatywnie!

SPOTKANIE Z LEŚNICZYM

24 października 2016 r. po raz pierwszy uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „ Święto Drzewa”.

Z tej okazji gościliśmy w naszej szkole Pana Grzegorza Ledwójcika – leśniczego z Nadleśnictwa w Kamiennej Górze. Spotkanie zaczęło się krótką inscenizacją słowno –muzyczną w wykonaniu uczniów szkoły pod hasłem „Jesienne wiadomości z lasu”. Do oprawy artystycznej spotkania włączyły się również dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 3 w Kamiennej Górze, które zaprezentowały wiersze i piosenki o jesieni. Po części artystycznej pan leśniczy przedstawił ciekawą prelekcję związaną ze „Świętem Drzewa”. Uczniowie mieli także okazję poznać wiele ciekawostek z życia leśnych zwierząt, zapoznać się z pracą leśniczego, nauczyli się rozróżniać poroże od rogów. Gość zwrócił uwagę na bezpieczne korzystanie z uroków lasu. Główną atrakcją spotkania było wspólne sadzenie drzewek na podwórku szkolnym. Po ciężkiej pracy wszyscy mogli zasmakować przepysznych kiełbasek z grila.

Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze. Z niecierpliwością czekamy na następne.

DZIEŃ EDUKACJI NARODWEJ

Dnia 13 października 2016 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

W tym roku przygotowaliśmy inscenizację słowno – muzyczną pt.: „Długa przerwa”. Miłym i wzruszającym akcentem było składnie życzeń oraz wręczenie własnoręcznie wykonanych upominków wszystkim pracownikom szkoły.

WYCIECZKA DO WROCŁAWSKIEGO ZOO

6 października 2016 r. odbyła się wycieczka do wrocławskiego ZOO zorganizowana przez „Stowarzyszenie Podaj Rękę Kamienna Góra”.

O godz. 8:00 wyruszyliśmy w podróż. Wrocław przywitał nas deszczową pogodą. W kolejności udaliśmy się do Afrykarium, gdzie podziwialiśmy ryby, żółwie, rekiny, płaszczki, pingwiny, foki, krokodyle zamieszkujące morza i oceany, Udało się nam zobaczyć całą rodzinkę hipopotamów, które zażywały kąpieli. Dodać należy, że Afrykarium zachwyciło wszystkich. Szczególne wrażenie zrobił na nas tunel pod zbiornikiem wodnym – spacerując w nim ma się wrażenie, że przebywamy w głębinach oceanu.Kolejną atrakcją była wizyta w zagrodzie, którą zamieszkują kozy, owce, króliki – wszystkie zwierzątka można było pogłaskać i nakarmić specjalnie zakupioną karmą. W krótkiej przerwie posililiśmy się przepyszną zupą. W dalszej części zwiedzania widzieliśmy żyrafy, słonie, zebry, małpy. Zwiedziliśmy kompleks z gadami oraz motylarnię. W drodze powrotnej czekała na nas niespodzianka – poczęstunek w McDonald`s. Po dniu pełnym wrażeń, zmęczeni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu. Wycieczka do ZOO na długo pozostanie
w naszej pamięci.

Wyjazd dofinansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

XIX PRZEGLĄD TEATRÓW AMATORSKICH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

07 października 2016 roku po raz kolejny nasi uczniowie brali udział w XIX Przeglądzie Teatrów Amatorskich Osób Niepełnosprawnych
w kamiennogórskim Domu Kultury.

Tym razem 5 osobowa drużyna młodych aktorów wystąpiła w Teatrzyku Kukiełkowym pt.: „ Dziwny Przybysz ” Przedstawienie w ich wykonaniu było miłym akcentem na tegorocznym festiwalu. Na zakończenie imprezy odbyła się zabawa, która sprzyjała integracji wszystkich przybyłych zespołów teatralnych.

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dnia 30.09.2016 r dziewczęta z Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze przygotowały dla swoich kolegów niespodziankę z okazji Dnia Chłopaka.

Był to słowno – muzyczny montaż pod hasłem „Moda męska w różnych odsłonach”. Dziewczęta w zabawny sposób zaprezentowały stroje męskie od prehistorii do współczesności. Spotkanie sprawił wiele radości całej społeczności szkolnej.

RAJD INTEGRACYJNY „JESIEŃ W GÓRACH”

24.09.2016r. uczniowie naszej szkoły, nasi przyjaciele z Powiatowego Ośrodka Wsparcia – Środowiskowego Domu Samopomocy w Kamiennej Górze, wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego w Kamiennej Górze, nasze rodziny i nauczyciele, wzięli udział w pieszym Rajdzie Integracyjnym
„Jesień w górach”. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie „Podaj Rękę Kamienna Góra” działające przy nasze szkole.

W tym roku, przy współudziale pracowników Nadleśnictwa Kamienna Góra, odkrywaliśmy tajemnice natury w Rezerwacie Przyrody „Głazy Krasnoludków”. Pani Dorota Stodolak i Pan Mariusz Sopata przypomnieli nam jak należy zachowywać się w lesie, opowiadali niezwykle ciekawe historie o zwyczajach zwierząt i ptaków. Każdy z nas mógł obejrzeć różne eksponaty przyrodnicze – m.in. gniazda ptaków, owadów, poroża, korę drzew. Po prelekcji wzięliśmy udział w warsztatach plastyczno – technicznych (odciskaliśmy
w masie solnej tropy zwierząt oraz tworzyliśmy plakaty związane z „Głazami Krasnoludków”). Po części warsztatowej, pracownicy nadleśnictwa zabrali nas na spacer po ścieżce edukacyjnej prowadzącej na torfowisko.

Organizatorzy rajdu poza częścią edukacyjną przygotowali dla wszystkich uczestników gry i zabawy sportowe na wesoło. W przerwach czekał na nas bigos, kiełbaski z ogniska i napoje.

Rajd przeprowadzony został w ramach realizacji zadania publicznego i był współfinansowany m.in. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Starostwa Powiatu Kamiennogórskiego, Urzędu Gminy Kamienna Góra oraz Urzędu Miasta Kamienna Góra.

GÓRY NIEPEŁNOSPRAWNYM – XIV RAJD W WOJCIESZOWIE

W dniach 16-17.09.2016 byliśmy z wizytą w zaprzyjaźnionym Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczy w Wojcieszowie. Tradycyjnie braliśmy udział w rajdzie „GÓRY NIEPEŁNOSPRAWNYM” , który odbywał się szlakami Gór kaczawskich już po raz XIV.

Na miejscu spotkaliśmy się z ekipami i innych miast. Byli tam nasi koledzy i koleżanki z Wałbrzycha, Złotoryi, Kątów Wrocławskich, Lwówka Śląskiego, Miłkowa oraz oczywiście grupa z Wojcieszowa. Po przywitaniu przez organizatorów rajdu, omówieniu trasy wyruszyliśmy na szlak . Tegoroczne spotkanie połączone zostało z akcją „Sprzątanie Świata”. Podczas wędrówki nie tylko podziwialiśmy piękne widoki, poznawaliśmy zabytki regionu ale również dbaliśmy o czystość na szlakach. Po długiej wędrówce wróciliśmy na teren ośrodka gdzie czekało na nas ognisko, pyszne kiełbaski. Wieczorem odbyła się dyskoteka, a następnego dnia konkurs plastyczny pt.: „Najpiękniejsze miejsce na szlaku.”.
Wróciliśmy do domy zmęczeni ale bardzo wszyscy bardzo zadowoleni. Czekamy na zaproszenie w przyszłym roku na kolejny XV już rajd.

AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA”

Dnia 16.09.2016 r. uzbrojeni w worki i rękawiczki ochronne ruszyliśmy do walki o przywrócenie czystości w okolicach naszej szkoły.

Zebraliśmy górę śmieci. Dzięki nam ulice wokół naszej szkoły lśnią czystością.

Teraz na bieżąco będziemy dbać o czystość i ochronę środowiska.

WYBORY DO ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

15 września 2016 r. w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Poprzedziła je kampania wyborcza,
a plakaty wszystkich kandydatów rozwieszone zostały na szkolnych korytarzach.

W dniu wyborów kandydaci przedstawili swoje pomysły i opowiedzieli o sobie. Nad prawidłowym przebiegiem obrad czuwała komisja w składzie: przewodnicząca – Pani Dyrektor Wioletta Gogolewska, członkowie – Opiekun Samorządu Uczniowskiego Pani Małgorzata Kozłowska oraz przedstawiciel uczniów – Sebastian Tomasiak. W czasie obrad komisji przypomniane zostały Prawa i Obowiązki Ucznia.

W wyborach uczestniczyło 55 osób, wśród oddanych głosów dwa były nieważna. Do Zarządu Samorządu Uczniowskiego weszli:

Roksana Porowska
Bożena Siwak
Damian Kuklis
Krzysztof Dumański
Kornel Pietrowski

Życzymy sukcesów i owocnej pracy!