Wydarzenia 2019/2020

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Dnia 20 września uczniowie Zespołu Szkół  Specjalnych w Kamiennej Górze uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata” pt. „Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy”.  W pierwszej części odbyło się spotkanie na sali gimnastycznej, gdzie uczniowie aktywnie segregowali surowce wtórne przyklejając je na przygotowane rysunki kontenerów oraz rozwiązywali tematyczną krzyżówkę.  Następnie uczniowie zbierali śmieci w okolicy szkoły dbając tym samym o czyste otoczenie.

RAJD INTEGRACYJNY JESIENNE WĘDROWANIE

21.09.2019r. osoby z niepełnosprawnością intelektualną z powiatu kamiennogórskiego wraz z rodzinami, opiekunami i wolontariuszami z Liceum Ogólnokształcącego w Kamiennej Górze, wzięły udział w pieszym Rajdzie Integracyjnym „Jesienne wędrowanie”. Organizatorem tej cyklicznej imprezy, było Stowarzyszenie „Podaj Rękę Kamienna Góra” działające przy Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze.

Piechurzy w towarzystwie Pani Doroty Stodolak i Pana Mariusza Sopaty – leśników z Nadleśnictwa Kamienna Góra, odkrywali szlaki turystyczne i uroki przyrodnicze góry Dzikowiec. Wyprawa połączona była z zabawą terenową oraz z akcją sprzątania lasu.
Po powrocie na polanę na Ośrodku Sportowo – Rekreacyjnym „Dzikowiec”, na wszystkich czekała gorąca grochówka, chleb ze smalcem i kiełbaska z ogniska. Po sytym posiłku najmłodsi uczestnicy imprezy wzięli udział w zabawach ruchowych oraz w konkursie plastycznym – „Przyroda wokół nas”. Dla najstarszych uczestników organizator przygotował zespołowe  gry i zabawy sportowe.

Organizator rajdu serdecznie dziękuje Zastępcy Burmistrza Miasta Boguszowa – Gorc Panu Sebastianowi Drapale oraz Panu Ryszardowi Skrobackiemu za udostępnienie wiaty z miejscem na ognisko na Ośrodku Sportowo – Rekreacyjnym „Dzikowiec”. Dziękujemy również za wsparcie Nadleśnictwu Kamienna Góra oraz wolontariuszom z Liceum Ogólnokształcącego w Kamiennej Górze.

Rajd przeprowadzony został w ramach realizacji zadania publicznego i był współfinansowany m.in. ze środków Powiatu Kamiennogórskiego, Gminy Kamienna Góra i Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

WYCIECZKA DO KŁODZKA

W dniu 04.10.2019 r. osoby z niepełnosprawnością intelektualną wzięły udział w wycieczce do  Kłodzka. Organizatorem było Stowarzyszenie „Podaj Rękę Kamienna Góra” działające przy Zespole Szkół Specjalnych
w Kamiennej Górze.

W ramach wyjazdu uczestnicy zwiedzili z przewodnikiem Park Miniatur „Minieuroland” w Kłodzku, gdzie poznali historię i podziwiali 40 makiet najznamienitszych budowli z Dolnego Śląska, Ziemi Kłodzkiej, Europy oraz ze świata. Wszyscy wzięli udział w warsztatach botanicznych oraz rozwijali umiejętności tropicieli podczas gry terenowej. Kolejną niesamowitą atrakcją był spływ pontonowy Przełomem Bardzkim, gdzie pod eskortą wykwalifikowanych instruktorów uczestnicy przeżyli bezpieczną i fascynującą wyprawę wodną. Pływając na pontonach pradawną doliną, pomiędzy w otoczeniu natury, podziwiali   jesienne barwy łąk i lasów. Kolejną atrakcją po „pontonowej przygodzie” był przejazd kolejką, gry i zabawy terenowe oraz wspólne grillowanie.

Wyprawa współfinansowana była ze środków  Państwowego  Funduszu Rehabilitacji  Osób  Niepełnosprawnych.

XXII PRZEGLĄD TEATRÓW AMATORSKICH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dnia 11 października 2019 r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze w składzie:  Kinga Sarnecka, Wanesa Siwak, Natalia Słaboń, Olga Szekszteło, Krzysztof  Dumański, Karol Koszyk– wzięli udział w zabawnym przedstawieniu pt.: „Jasne jak słońce”-  podczas XXII Przeglądu  Teatrów Amatorskich  Osób Niepełnosprawnych
w Pisarzowicach.  W przeglądzie wzięło udział 15 grup teatralnych, prezentacje teatralne nie miały charakteru konkursu. Młodzi aktorzy  zaprezentowali się  w Teatrze Dziur do utworu A. Jantar- który został skomponowany z myślą o dzieciach i dla dzieci.

TWORZYMY JESIENNĄ SPIŻARNIĘ

W dniu 17 października  uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych realizowali projekt  „Tworzymy jesienną spiżarnię”, w ramach którego samodzielnie przygotowywali przetwory z warzyw według przepisów podpartych instrukcjami obrazkowymi.  Papryka konserwowa, ogórki z chili, mieszanka warzywna czy kiszone ogórki będą doskonałym dodatkiem do ich drugiego, zdrowego śniadania. Projekt przygotowały panie Joanna Mendziuk i Magdalena Rams.

UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

8 listopada 2019 roku tradycyjnie, uczniowie naszej szkoły wzięli udział
w uroczystym marszu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Organizatorem marszu był Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Podniosłą atmosferę uroczystości podkreśliło wspólne odśpiewanie  o godzinie 11.11 hymnu narodowego.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W dniu 21 listopada 2019 roku w Zespole Szkół Zawodowych
i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W tym uroczystym dniu uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze zaprezentowali zaproszonym gościom swoje talenty muzyczne. Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Dbam
o swoje zdrowie psychiczne – akceptuję i pomagam”, którego organizatorem był powiat kamiennogórski.  W konkursie pierwsze miejsce zajęła: Marcelina Jurkowska, drugie miejsce Wiktoria Celińska a miejsce trzecie Marcelina Kwiecińska. Natomiast Kindze Sarneckiej jurry przyznało wyróżnienie.

 

PRZEGLĄD TEATRÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – LWÓWEK ŚLĄSKI

Dnia 21 listopada 2019r. uczniowie nasi w składzie: Olga Szekszteło, Kinga Sarnecka, Oliwia Igielska, Karol Koszyk, Wanessa Siwak, Natalia Słaboń – wzięli udział w  przedstawieniu pt.: „Gra na 102”-  podczas  Przeglądu  Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych
w Pałacu Brunów koło Lwówka Śląskiego. W przeglądzie wzięło udział 11 grup teatralnych,  prezentacje teatralne nie miały charakteru konkursu. Młodzi aktorzy  zaprezentowali jesienny aerobik do piosenki pt „Pan Samochodzik”.

 

VII OTWARTE ZAWODY PŁYWACKIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „WODNE ZMAGANIA „

 

W dniu 20 listopada 2019 r. na Krytej Pływalni w Kamiennej Górze odbyły się VII Otwarte Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych „Wodne Zmagania”, których głównym organizatorem było  Stowarzyszenie „Podaj Rękę Kamienna Góra”.

 

Pływacy rywalizowali ze sobą w konkurencjach indywidualnych na dystansach: 25 m oraz 50 m
w stylu dowolnym, klasycznym i grzbietowym. Całą rywalizację zakończyła sztafeta 4×25 m stylem dowolnym.

 

W  zawodach uczestniczyło ok. 80 pływaków reprezentujących: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wojcieszowie, Publiczną Szkołę Podstawową Specjalną nr 10 w Wałbrzychu, Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Lwówku Śląskim, Dom Pomocy Społecznej
w Szarocinie, Powiatowy Ośrodek Wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy w Kamiennej Góry oraz gospodarze – Zespół Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze.

W organizacji zawodów pomagali wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego w Kamiennej Górze.

Zawody pływackie współfinansowane były ze środków Powiatu Kamiennogórskiego, Gminy Lubawka, MOS Kamienna Góra
i Stowarzyszenia „Podaj Rękę Kamienna Góra”

Współorganizatorami zawodów byli:

  • Zespół Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze
    • Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Kamiennej Górze
    • Miejskie Centrum Kultury Fizycznej w Kamiennej Górze
    • Powiat Kamiennogórski
    • Gmina Lubawka

 

 

MIKOŁAJ  W ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH

Czwartek 5 grudnia 2019r dla całej społeczności szkolnej Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze był wyjątkowym dniem – przepełnionym uśmiechem, radością i niespodziankami. A wszystko to dzięki wizycie św. Mikołaja, który przyszedł do szkoły w towarzystwie swojego orszaku Śnieżynek. Hojny gość przyniósł ze sobą mnóstwo prezentów a Śnieżynki przygotowały konkursy i zabawy na wesoło. Dla wszystkich był przygotowany poczęstunek – pyszne ciasta, owoce i napoje. Po zakończonych zabawach był czas wręczania prezentów. Jak zwykle Mikołaj pamiętał o wszystkich uczniach i pracownikach szkoły. Radości było co niemiara!

 Tradycyjnie pomysłodawcami i organizatorami wspaniałej imprezy mikołajkowej była Rada Rodziców działająca w Zespole Szkół Specjalnych!

 

 

MIKOŁAJ U PRZYJACIÓŁ W TRUTNOVIE

Dnia 6 grudnia 2019 roku grupa uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych
w Kamiennej Górze wzięła udział w zajęciach integracyjnych w ramach międzynarodowego projektu „Poznajemy nasze regiony”.

Podczas spotkania dzieci poznały czeskie tradycje związane z Mikołajem
i Bożym Narodzeniem. Wszyscy wzięli udział w warsztatach plastycznych podczas których wykonywali ozdoby choinkowe, kartki świąteczne oraz ubierali choinki. Dużym zaskoczeniem dla uczestników spotkania były odwiedziny Mikołaja, któremu w Czechach towarzyszy Anioł i Diabeł.

 

DZIEŃ POMARAŃCZY

11 grudnia 2019r. w naszej szkole jeszcze bardziej niż dotychczas zapachniało świętami… W ramach programu edukacyjnego „Trzymaj formę!” zorganizowany został Dzień Pomarańczy. Ten egzotyczny owoc
w połączeniu z goździkami kojarzy się Nam ze świętami Bożego Narodzenia. Tego dnia dowiedzieliśmy się ile cennych witamin posiada pomarańcza i jak ważna jest w codziennej diecie. Najwięcej radości sprawiło nam jednak własnoręczne wykonywanie świątecznych ozdób
z wykorzystaniem pomarańczy, którymi później ozdobiliśmy szkolną choinkę. Podsumowaniem dnia było spotkanie na sali gimnastycznej, podczas którego zaprezentowaliśmy wytwory swojej pracy, wspólnie śpiewaliśmy piosenki o pomarańczach i wykonaliśmy układ taneczny. Dzień zakończył się miłą niespodzianką, którą był pomarańczowy poczęstunek i sok pomarańczowy dla każdej klasy.  Aromat tego owocu czuć było tego dnia w każdym zakątku naszej szkoły.

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

 

Dnia 07 lutego 2020 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze odbył się tradycyjnie bal karnawałowy. Tym razem pod hasłem „Bollywood”. Uczniowie oraz rodzice,  przebrani w piękne stroje, bawili się w rytmach skocznej muzyki. wszyscy brali udział w konkursach
i zabawach. Odbył się również konkurs na najciekawszy strój karnawałowy.

 

BEZPIECZNE FERIE

 

7 lutego 2020r. w Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze zrealizowano projekt „Bezpieczne ferie zimowe ”, dzięki któremu uczniowie utrwalili zasady bezpieczeństwa podczas przerwy zimowej.  
W trakcie realizacji projektu odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej. Następnie uczniowie zaprezentowali przygotowane wcześniej w klasach plakaty przedstawiające prawidłowe zachowania podczas zimy w czasie wolnym.

 

ŚWIĘTO NASZYCH DZIEWCZYN

 

Już dziś w Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze świętowano Dzień Kobiet. W przygotowanej scenerii nasi chłopcy zaprezentowali swoje umiejętności, którymi zachwycili nasze dziewczyny.

Wiersze , piosenki, tańce dedykujemy wszystkim paniom na świecie – dużo szczęścia i radości!!!

 

III INTEGRACYJNY KONKURS TABLICZKI MNOŻENIA

 

Dnia 6 marca 2020 r uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze brali udział w III Integracyjnym Konkursie Tabliczki Mnożenia organizowanym przez SOSW w Jeleniej Górze.Pięcioosobowa drużyna ZSS rywalizowała z drużynami z innych placówek specjalnych z terenu województwa dolnośląskiego.Uczniowie rywalizowali w zawodach matematyczno-sportowych. Liczyła się dobra umiejętność tabliczki mnożenia, szybkość, spostrzegawczość, a przede wszystkim dobra zabawa. Dla uczniów była to ciekawa forma sprawdzenia swojej wiedzy
i porównania się z innymi uczestnikami.Konkurs umilił występ lokalny Pani Katarzyny ze szkoły muzycznej Yamaha z Jeleniej Góry.

 

X OGÓLNOPOLSKIE ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIAD SPECJALNYCH
W ZAKOPANYM

Pierwszy  raz  nasi  uczniowie  wzięli  udział  w ogólnopolskich  zawodach  w  narciarstwie  biegowym. Nie  był  to przypadek  bo  swoimi  startami w  poprzednim  roku w  Jakuszycach  zakwalifikowali  się  do   kadry  Dolnego  Śląska. Możemy  być  dumni  z  ich  występu  bo  dali  z  siebie  tak  zwanego  MAKSA. Choć  nikt  nie  stanął  na  najwyższym  podium  to  na  drugim  już  byliśmy. Nasi  uczniowie  pokazali,  że  można  nawet  z małej  miejscowości rywalizować  z  najlepszymi  w Polsce.  Miło  było  oglądać  naszych  zawodników  jak  wspólnie  z  rówieśnikami  rywalizowali  na  trasach  COS-u  w  Zakopanym. Gratulacje  dla  Kacpra,  Krzysztofa  i  Adriana  nie  tylko  za  start,  ale  za  postawę  w  każdej  chwili  trwania  zawodów. Bo  to  nie  był  wypoczynek,  ale  podsumowanie  całorocznego  procesu   szkoleniowego. Łatwo   nie  było. A  dzień   wyglądał  następująco. Pobudka 5.30, śniadanie  6.00, rozruch  poranny  6.30,  o  7.15  już  byliśmy  w  pełnym  rynsztunku w autobusie, 8.00 rozgrzewka  na  trasach, 9.00 rozprowadzenie  do  grup i do  16  starty.  Później  imprezy  towarzyszące – zwiedzanie  Zakopanego, dyskoteka, oczywiście  wycieczka  pod  skocznię  i  zabawy  na  śniegu. Nie  było  zawodnika,  który miałby  jeszcze  siłę  wieczorem  oglądać  telewizję. Z  opowieści  naszych  uczniów  można  wywnioskować,  że  pobyt  i  start  na  X  OGÓLNOPOLSKICH  ZIMOWYCH  IGRZYSKACH  OLIMPIAD  SPECJALNYCH  W  ZAKOPANYM   był  udany  a  wysiłek  włożony w  przygotowania  nie  był  straconym  czasem. Można  nadmienić, że  dolnośląska  ekipa  liczyła  15  zawodników  w  narciarstwie biegowym, 3  w  biegach  na  rakietach  śnieżnych 
i  5  w  narciarstwie  zjazdowym. A  wszystkich  startujących  było  232 zawodników. Wielkie  podziękowania  dla  organizatorów, kierownika  naszej  ekipy  Wioletty  Gogolewskiej. Dalej będziemy trenować,  aby  być  jeszcze  lepszymi  sportowcami.

 

 


Dopełnieniem całej uroczystości były tańce, konkursy i smaczny ciepły poczęstunek.